Зручні готелі, вчасний трансфер з аеропорту, україномовні (а частіше – російськомовні) екскурсоводи з групами по 20 чоловік, відмінний готельний сервіс і тихий відпочинок – стандартний набір, який пропонують в будь-якій турагенції. Для тих, хто жадає більше рухатися і подорожувати, можуть хіба що запропонувати тур Європою – 10 країн за 7 днів, 4 з яких ви просидите в автобусі. Індивідуально складений тур коштуватиме дорожче, адже доведеться відмовитися від загальноприйнятого лекала і розробляти маршрут. В турагенціях, де все звикли прораховувати до дрібниць (що аж ніяк не погано!), можуть скласти хороший тур популярними містами, запропонувати завітати до відомих музеїв і купити сувеніри в центрі міста. Іншими словами, нічого аж надто оригінального там зазвичай не пропонують. Інша справа – планувати тур самостійно, не звертаючись до турагентів.
Documentum, documentum,documentum
Найнеприємнішим і найскладнішим етапом, певно, є збір і підготовка документів. Якщо ви зібралися в Чорногорію чи Туреччину, В’єтнам, Камбоджу, Таїланд чи, наприклад, на Мальдіви – візу ви можете оформити в інтернеті або просто по приїзду – достатньо лише мати закордонний паспорт та квиток у зворотньому напрямку. Проте якщо ви зібралися в Італію, США, Великобританію або на Канарські острови, з візою доведеться побігати. Список потрібних документів варіюється, проте, аби отримати омріяний шенген, вам точно знадобиться:
1.Візовий формуляр.
2.Кольорове фото на білому фоні розміром 3,5 x 4,5 cм.
3.Закордонний паспорт та ксерокопії його сторінок.
4.Внутрішній паспорт та ксерокопії його сторінок.
5.Страховий поліс.
6.Довідка про доходи.
7.Документи, що підтверджують мету подорожі – бронювання готелів, квитки.
Окрім того, від студентів вимагатимуть довідку з навчального закладу. Додатові документи можуть попросити, наприклад, в посольстві Італії, адже отримати шенгенську візу там складніше, аніж в посольстві Польщі. Загалом, список потрібних документів можна подивитися в інтернеті на спеціальних сайтах або в самих посольствах. Залюбки допоможуть вам і туристичні фірми – перевірять наявність усіх документів і проконсультують щодо процесу отримання візи.
Festina lente
Від складного до найприємнішого – планування подорожі. Безліч веб-сайтів, інтернет-ресурсів та путівників допоможуть обрати найпривабливіший маршрут. Проте поспішати не варто. Для початку треба обрати мету поїздки – спокійно полежати біля моря або приборкати дощечку для серфінга та навчитися управляти вітрильником? Також треба зважити фінансову сторону питання – подорож, спланована самостійно, звичайно, має обійтися дешевше, але якщо вираховувати усе до дрібниць. Передовсім, треба шукати дешеві авіаквитки – як правило, летіти вигідніше з пересадками, та й хто відмовитися погуляти Будапештом, якщо в угорській столиці треба буде почекати аж 12 годин між рейсами?! Наступний крок – бронювання готелів. Багато онлайн-сервісів в інтернеті пропонують бронювання з безкоштовним скасуванням, а якщо бронювати за півроку, можна отримати знижку у півціни! Проте якщо ви плануєте відвідати декілька місць, краще не бронювати готелі виключно у всіх містах. Як правило, найцікавіші та найдешевші варіанти можна знайти по приїзду, поспілкувавшись з місцевим населенням або просто заглянувши в пару-трійку готелів. Тим паче, що для оформлення візи вам не обов’язково треба мати заброньований готель на кожен день.
Безумовно, треба подумати над переїздом між містами. Тут немає звичного зручного трансферу з аеропорту до готелю. Зате є не менш зручний автобус з кондиціонером, що прямує з аеропорту прямо в центр міста всього за один євро! Лишається тільки не забути захопити мапу – і рибка в сітці! Проте над тим, як дешево дістатися з Мілана, наприклад, до Валенсії, треба буде добряче помізкувати. Як правило, проїзд потягом між європейськими містами коштує не менше, аніж переліт з України в Болгарію, проте часто залізничні компанії проводять різноманітні акції, коли омріяний квиток можна дістати майже задарма! Відслідкувати акції та спеціальні пропозиції можна в інтернеті, складніше буде купувати їх прямо на вокзалах, де багато пройдисвітів намагаються “втюхати” квитки за подвійним тарифом. Треба також зважати на те, що в європейських країнах потяги прибувають хвилина в хвилину! І якщо, очікуючи потяг, на платформі Києва-Пасажирського ви можете провести добрячих півгодини під дощем, то запізнення на хвилину на потяг в Італії може стати фатальним. Окремо також треба продумати екскурсії та розваги – якщо бронювати квитки завчасно, можна зекономити до 50 відсотків від суми. Треба також не забувати про альтернативні екскурсії – іноді непопулярні маршрути та музеї виявляються цікавішими від вже відомих.
Terra incognita і невідома мова
До нових горизонтів та нових територій додається ще й нова мова! В більшості країн цілком розуміють невпевненену англійську, трохи французьку, німецьку, іноді італійську. Сподіватися зустріти натхненного нідерландця, який вивчає українську і залюбки покаже шлях, не варто – краще самому вчити мову і пам’ятати, що й жести ще ніхто не відміняв! Окрім того, подорожі – це прекрасне альтернативне вивчення мови: використання слів та словосполучень в реальних ситуаціях допоможе розширити словниковий запас і додасть впевненості.
In memoriam: а що на згадку?
За враженнями далеко ходити не доведеться – аби запам’ятати подорож назавжди, треба буде просто її спланувати самому! Як показує досвід, авантюристи, що відмовляються від послуг турганецій і погоджуються пройти складний шлях підготовки документів та бронювань, отримують як мінімум вдвічі більше вражень! Коли замість зручного автобусу, що довезе прямо під готель, ви сідаєте в звичайнісінький тролейбус і на пальцях намагаєтеся пояснити скільки ж все таки вам потрібно квитків, тільки там можете зрозуміти – таке не забуваєтеся. Іноді, аби вийти зі своєї зони комфорту (яка досить часто тримає за горло і не дає дихнути свіжим повітрям), треба зробити щось абсолютно нехарактерне, нове, оригінальне, ризикнути – і випити шампанського! І не в прісному готелі, а десь на Лазурному Березі Франції в компанії нових знайомих, а не досвідченого екскурсовода з Омська і 10 туристів.
Ганна Бєлая, директор турагенції:
“Незважаючи на розвиток інтернету люди усе одно звертаються до турагенцій. По-перше, менше клопотів та мороки. По-друге, зазвичай подорожі, заплановані самостійно, коштують на рівні із вже розробленими турами, адже коли туроператор бронює багато місць в літаку або домовляється з готелем, йому надають знижки. Тож виходить приблизно одна й та сама ціна. Хоча зараз дійсно росте зацікавлення у подорожуванні самостійно, без допомоги туристичних агенцій”.
Олександра Мишкіна