Кельнський карнавал можна поставити за всіма параметрами в один ряд з карнавалами, які проходять у Венеції та Ріо-де-Жанейро. Щоб взяти участь у святі, люди беруть вихідні та приїжджають до Кельна навіть з інших міст. Грандіозному заходу вже 200 років. Це костюмоване свято можна назвати визначною пам’яткою Кельна, хай і не матеріальною.


У 2023 році в Кельні відзначають 200-річчя традиційного Кельнського карнавалу, вірніше – створення в 1823 році постійно діючого організаційного комітету цього народного свята: Festkomitee des Kölner Karnevals. Ювілейний сезон розпочався минулого листопада. У так званий “бабин четвер”, 16 лютого, святкування розпочало завершальну фазу – розпочався вуличний карнавал, який триватиме до 22 лютого. Головна карнавальна хода в Кельні відбудеться у “шалений понеділок”, 20 лютого. Вперше за три роки карнавал відзначають без пандемічних обмежень.

Більше мільйона людей регулярно приїжджають до Кельна, щоб побувати там на «Рожевий» понеділок. Тому що «рожева» хода, яка рухається центром Кельна, вважається однією з найбільших карнавальних процесій у Німеччині.

Тут кельнські робітники часто мають вихідні. Під час пандемії Covid у 2021 році саме тут, у Кельні, відбувся, мабуть, найнезвичайніший парад, який також транслювали по телебаченню: 26 вагонів і 177 ляльок проїхали вагонобудівним залом фестивального комітету на довжині 70 метрів у мініатюрному форматі на сцені довжиною 32 метри.

Як все почалося

(Фото: https://www.koeln.de/ (STEFFIE WUNDERL))

Самі карнавальні традиції в Кельні, одному з найстаріших міст Німеччини, мають куди глибше коріння, що сягає Середніх віків. Перше письмове свідчення про народні розваги – свого роду проводи зими перед початком Великого посту – датовано тут 1220 роком.

Карнавал у Кельні є одним із найбільших і найвідоміших у Німеччині. У ті часи, коли Кельн був римською колонією, він успадкував традиції стародавнього свята на честь Сатурна, згідно з якими раби отримували такі ж права, як і пани.

Вплинув характер фестивалю і Венеціанський карнавал, тому Кельн прозвали німецькою Венецією.

З 1823 для полегшення організації свят стали обирати карнавальні комітети. Цього ж року мешканці Кельна вперше в історії відзначили «Рожевий понеділок», який сьогодні є кульмінацією фестивалю. Заздалегідь підбирався склад персонажів – тріумвірат: Діва, Принц та Селянин. Усі головні ролі виконували чоловіки, ця традиція не змінилася і до сьогодні.

Кельнський карнавал сьогодні

(Фото: https://www.koeln.de/ (STEFFIE WUNDERL))

Нині головними героями свята стають як фольклорні персонажі, а й відомі політичні діячі, включаючи керівників держав. Заздалегідь з пап’є-маше готуються фігурки для возів до карнавальної ходи.

Під час масової ходи в натовп кидають солодощі прямо з возів. Учасникам свята необхідно ловити частування на льоту. У костюмованих гуртах на всіх фестивалях завжди беруть участь не лише дорослі, а й діти різного віку.

«П’ята пора року», як ще називають карнавал, завершує галасливий та веселий тиждень. Жителі Кельна та гості останні дні гуляють до пізньої ночі, сидять у пивних та ресторанах. По вулицях блукають блазні та скоморохи.

За роки існування костюмованого галасливого свята склалися свої традиції. У цей період проводяться бали, «карнавальні засідання», великий фестиваль на вулицях Кельна та пишний парад у «Рожевий понеділок».

Кельнський карнавал 2023

(Фото: https://www.koeln.de/ (HELMUT LÖWE))

Цього року в місто Кельн приїхало більше трьох мільйонів туристів, щоби подивитись на унікальний «Рожевий» понеділок та карнавал. Початок о 10 ранку, хода йде через два береги міста, тим самим «з‘єднуючи» їх. Близько 11 ранку хода дійшла до відомого Кельнського собору, який вважається головною пам‘яткою міста. Були цікаві автівки, акробати, клоуни, повозки з конями та сатиричні фігури політичних діячів.

Основною тематикою фігур стала війна в Україні та вбивця Путін, якого зображували майже на всіх фігурах. Усі вони засуджували дії Путіна, зображуючи його дияволом, зомбі чи клоуном. Тим самим німці висловили свою підтримку українцям та в черговий раз засудили дії Росії.

Офіційна частина карнавалу закінчилась в 14:00, коли людям роздали всі солодощі та всі фігури «пройшли» через місто. Але місто святкувало карнавал до самої ночі, усі бари, ресторани та кафе були тематично прикрашені та заповнені неймовірною кількістю туристів.

Анастасія Ліщук
(Головне фото: https://www.koeln.de (IMAGO/Manngold)