Чим керуються без двох хвилин дипломовані магістри та спеціалісти провідних українських вишів, коли їдуть за кордон збирати овочі та фрукти, охороняти магазини чи мити тарілки в ресторанах?
США, Австралія, Канада, Франція, Німеччина, Нова Зеландія та Британія – це ті країни, що вже сьогодні з радістю приймають закордонних студентів “попрацювати влітку”, а то й залишитися на рік. Для країни, до якої приїздять, – це дешевша за рідну робоча сила, для студентів – вищі, ніж на батьківщині, заробітні плати та чудова можливість на людей подивитись і себе показати. Цілковитою перевагою літніх “робочих” програм дійсно є те, що всі витрачені на них кошти реально відпрацювати навіть за перший місяць перебування в країні. До того ж, досвід роботи за кордоном так чи інакше цінується серед вітчизняних роботодавців.
Зараз існує багато цікавих програм для студентів, охочих попрацювати влітку за кордоном, – розповіла студентка першого року навчання в магістратурі Інституту журналістики, Лідія Акришора, яка неодноразово їздила такими способами. – Це не тільки програми культурного обміну, а й стажування для студентів за кордоном. Варіантів безліч: США, Канада, Мексика, Греція і навіть Єгипет – кожен може вибрати собі за смаком.
В Україні ж такі стажування працюють з початку 90-х років минулого сторіччя. Щорічно тисячі молодих людей їдуть шукати роботу за кордоном на канікулах. Деякі програми існують вже більше 40 років і стають все популярнішими. Адже за одне літо з такої подорожі можна привезти близько 10 тисяч доларів США. До того ж поїхати працювати за кордон легко і коштує це не дуже дорого. Америка студентові обійдеться до 2 тисяч доларів, Європа – наполовину дешевше, тому останнім часом вона стає все затребуванішою.
Work&Travel USA: від працівника в МсDonald‘s до пакувальника риби на Алясці
Однією з популярних програм на сьогодні залишається Work&Travel USA. Її учасниками можуть стати студенти денного відділення будь-якого українського ВНЗ у віці від 18 до 23. Щороку завдяки Work&Travel сотні українських хлопців і дівчат відправляються до США, намагаючись урвати собі хоч крихту прославленої “американської мрії”. Повертаються вони з кількома валізами одягу, сучасною технікою та купою нових вражень, котрі на американські долари не перерахуєш. Хоча іноді зустрічаються й такі , яким навіть і свою поїздку відробити не вдалося, тут, вже вибачте, хто як працював. Проте загалом програма має такий собі емоційно-споживчий характер, тож незадоволені трапляються вкрай рідко.
Охочому студентові треба підготувати стандартний пакет документів, серед яких звичайні копії паспорта та, наприклад, фотокартки 5х5 зі щирою американською усмішкою. Щодо мети подорожі, то для більшості студентів пріоритетнішими є покращення рівня мови та бажання побачити світ, а вже потім банальний заробіток. Усі розуміють, що найкращий внесок у майбутню успішну кар’єру – не гроші, а досвід роботи і високий рівень володіння англійською.
Головні регіони США, котрі влітку “окуповують” українські студенти, – Нью-Йорк, Вашингтон та їхні околиці, Східне узбережжя та Аляска. Саме до останньої найчастіше їдуть ті, хто бажає заробити якомога більше. Своєрідний рекорд, встановлений українським студентом на Алясці, – 15 тисяч доларів за три місяці. Але треба бути готовим, що на вас чекатиме не найприємніша робота – обробка та фасування риби. Але потім можна використати час і гроші на розваги та покупки.
Work&Travel France: Європа кличе
У пошуках цікавих вакансій, а заодно й можливості попрацювати в Європі, натрапили на ще одну цікаву програму: Work&Travel France – аналогічну до Work&Travel USA.
Місія програми та сама – здобуття міжнародного досвіду роботи та подорожі. До того ж, студенти отримують Шенгенську візу, що дозволяє, окрім Франції, побачити ще 25 країн. Здебільшого вакансії мало чим відрізняються від американських – сфера обслуговування, анімація, продажі. Робота надається відповідно до рівня володіння мовою. У цьому полягає один із головних мінусів Work&Travel France на відміну від USA: якщо до Америки реально потрапити з низьким знанням англійської та довчити її на місці, то для Франції є особлива вимога – рівень мови, не нижчий за середній.
Та й за часовими рамками американська програма дозволяє працювати до сьомого вересня й подорожувати країною до тридцятого. Французька ж зобов’язує своїх учасників повертатися на батьківщину до кінця серпня. Ну і, звичайно, вартість – за Work&Travel France доведеться платити ту ж саму суму, що й за USA, але з невеличкою різницею – у валютах країн.
Назустріч австралійській та новозеландській екзотиці
Якщо хочеться чогось ще оригінальнішого, то є варіанти відправитися до Австралії чи Нової Зеландії. За цими програмами можна працювати від трьох до шести місяців, а згодом і продовжити візу без виїзду з країни. Тобто фактично Австралія та Нова Зеландія зацікавлені в довгостроковій роботі студентів.
Work&Travel Australia надає студентам можливість працювати у двох основних сферах – готельно-ресторанному бізнесі та сільському господарстві. Тож і на кожний напрям роботи своя ціна за програму: хочеш працювати не на фермі, плати більше. Є тут і великий бонус для студентів ВНЗ з напрямом сільського господарства, яких буде очікувати приємна знижка від австралійського спонсора програми.
Work&Travel New Zealand пропонує вакансії у сфері ресторанного та готельного бізнесу, туризму. Перевага програми полягає як у її тривалості (до 6 місяців) і продовженні візи, так і у віці учасників. Вона не обмежується студентами стаціонару – на роботу запрошують і аспірантів віком до 30 років. Але й тут знання англійської має бути не нижчим за середній рівень, а то й вищим.
Work&Study: не забуваючи про навчання
Є для молодих українців й інший тип програм – Work&Study, що дозволяє студентам не лише працювати та подорожувати, а ще й навчатись. Тривалість залежить від обраної країни. Наприклад, у Канаді можна навчатись і працювати до 2 років, у Британії, Німеччині, США та Австралії – не більше року.
Work&Study UK вимагає від студентів майже вільного володіння англійською, солідних результатів TOEFL. Для стажування в Сполучених Штатах вік студента має бути не меншим за 20 років. Німеччина також вимагає не нижчого за середній рівня знання мови, до того ж, при в’їзді до країни студент отримує візу на проходження курсів німецької й лише після цього робить запит на легальну працю. Однією з найлояльніших програм залишається Work&Study Australia, де працювати можна одночасно з навчанням, а початкової рівня володіння мовою вистачає.
Із кожним роком такі програми стають все дедалі популярнішими, адже розповіді друзів, які щойно повернулися та побачили нові країни, познайомилися з іншими культурами, знайшли нових друзів, урешті-решт заробили гроші, не залишать нікого байдужими. І вже наступного року ви, підіймаючись трапом літака, будете очікувати на чудове проведення літа і «великий куш»…
P.S. У минулому році 10 тисяч українських студентів поїхали працювати влітку в Америку. Близько тисячі залишилися там назавжди в пошуках кращого життя…
Роман Пилипій