З наближенням літніх канікул і відпусток майже в кожній сім’ї виникає питання «Куди поїхати відпочивати?». Наразі в туристичному бізнесі України спостерігається така тенденція: співвітчизники радше обирають закордонні курорти, аніж наші, добре знайомі з комуністичного дитинства (Карпати, Миргород, Трускавець, Крим тощо). Мовляв, відпочинок made in Ukraine не відповідає балансу ціни та якості, клієнтів у нашій країні не поважають, а всі цікавинки тут уже давно стали нецікавими…


Так, можливо, ціни зависокі, рівень обслуговування не з найкращих, але ж подивитися є на що! Адже Карпати – не тільки палатки та консерви, Миргород і Трускавець не обмежуються мінеральною водою, а Крим – аж ніяк не один-єдиний «Артек» з піснями під гітару посеред пустелі… На прикладі останнього спробуємо вилікувати закляклі стереотипи. Разом з Оленою Пікуловою, керівником кримської туристичної компанії «Таврика», ми склали топ-7 місць півострова, які необхідно побачити в першу чергу.

7. Великий каньйон Криму

Розташування: Кримські гори, 5 км від с. Соколиного

Вік: приблизно 2 мільйони

Глибина: 320 метрів

Довжина: 3,5 км

Цей каньйон – найбільший в Україні. Він приваблює туристів своєю величчю та загадковістю. Серцем цього могутнього аксакала є гірська кришталева річка, яка за довге знайомство встигла своєю впертістю вимити так звані «ванни молодості». Місцеві жителі стверджують, що, за легендою, людина, яка побуває в одній з таких купалень, може повернути втрачену молодість і красу. Як би там не було, температура річної води, яка становить і взимку, і влітку стабільні 12 градусів, сприяє поновленню бадьорості.

Коментар експерта:

«Для вдалої зустрічі з Великим каньйоном турист озброюється спортивним взуттям і пляшечкою води. Для речей обираємо рюкзак, щоб досягти стовідсоткової фіксації та звільнити руки від зайвих речей. Не забуваємо купальники та шорти, адже маємо зануритися в чудодійну гірську воду!»

6. Лівадійський палац

Розташування: смт Лівадія

Вік: 101 рік

Архітектор: Микола Краснов

Лівадійський палац – класика кримського туризму. Маєток був збудований як літня резиденція для сім’ї імператора Миколи II. Але цікавим є дещо інше. Цей палац поєднує в собі два діаметрально протилежні пласти історії – імперіалізм і комунізм. Саме тут, у Лівадійському палаці, проходила Ялтинська конференція, у якій брали участь керівники трьох могутніх держав – Йосип Сталін, Франклін Рузвельт і Вінстон Черчіль. Хоча б це захопливе поєднання епох мотивує відвідати цей палац-музей.

Коментар експерта: 

«Ми пишаємося тим, що на території нашого міста знаходиться пам’ятка міжнародного значення. Дотепер українська влада послуговується започаткованою Ялтинською конференцією традицією, обравши Лівадійський палац офіційною резиденцію».

5. Херсонес Таврійський

Розташування: м. Севастополь

Вік: 2530 років

Ця давньогрецька колонія – головний претендент 2012 року на отримання місця у переліку світової спадщини ЮНЕСКО. І недарма… Цей поліс відрізняється найбільшім рівнем концентрації класичних грецьких об’єктів. Так щільно, як споруди побуту та культури в Херсонесі, вони не розташовані навіть у Греції! Окрім цього, можемо назвати це місце одним із вирішальних для української історії. Саме тут князь Володимир охрестився, започаткувавши перехід тогочасного суспільства на якісно новий рівень – православного соціуму.

Коментар експерта:

«Туристичним трендом сьогодення стало занурення в атмосферу давніх епох шляхом інсталяцій і театральних постанов на відповідну тематику. Херсонес не виняток! Улітку тут, у старовинному амфітеатрі, відбуваються античні спектаклі – драми та комедії».

4. Генуезька фортеця в Судаку

Розташування: м. Судак

Вік: близько 1312 років

Площа: 30 га

Скеля, на якій розташований наш об’єкт, – це застиглий мільйони років тому кораловий риф. Сама фортеця – найбільша на сьогодні пам’ятка італійської культури з тих, що існують за межами Італії. Чотирнадцять башт, палац-донжон, церква, котра в різні часи була то православним храмом, то мусульманською мечеттю… Все це й набагато більше варто побачити в фортеці Судака.

Коментар експерта:

«Генуезька фортеця входить до складу заповідника «Софія Київська» (тобто підпорядковується безпосередньо Києву), що робить можливим охорону цього місця та вкладання коштів у його реставрацію та підтримку належного стану».

3. Мармурова печера

Розташування: нижнє плато гірського масиву Чатир-Даг, смт Мармурове

Вік: 10 млн років

Відкриття: 1987 рік

Мармурова печера – карстова за походженням. Сьогодні там пропонують відвідати близько десяти залів і галерей. У них можна побачити сталактити та сталагміти (карстові утворення, «стовпи» з води та різних мінералів), кам’яний хаос і підземні озерця. Завітати сюди варто для того, щоб відчути всю таємничу велич природи. Або принаймні через те, що Мармурова входить до п’ятірки найкрасивіших печер планети!

Коментар експерта:

«Хотілося б наголосити, що унікальність Мармурової печери – у її первозданності. Коли об’єкт було відкрито, він одразу став музеєм, тому стіни печери не зазнали дій вандалів».

2. Воронцовський палац і парк

Розташування: м. Алупка

Вік: 164 роки

Площа парку: 361 913 м2

Палац був збудований на замовлення графа Михайла Воронцова, однієї з найвпливовіших особистостей Російської Імперії. Споруда є синтезом західного та східного стилів – англійської готики й маврітанського романтизму. Більш захопливим, як не дивно, є Воронцовський парк, будівництво якого можна справді назвати створенням витвору мистецтва. У палаці-музеї досі зберігаються плани, на яких зображені всі деталі майбутніх паркових пейзажів й ансамблів…

Коментар експерта:

«Граф Воронцов – головна постать в історії розвитку Криму, адже під його керівництвом були збудовані ялтинський порт, перші дороги. Неможливо переоцінити його внесок в розвій економіки та культури півострова».

1. Гора Ай-Петрі

Розташування: м. Ялта

Вік: 15 млн років

Висота: 1234 м

Ай-Петрі не випадково займає перше місце в нашому топі, адже вона – візитівка усього південного берегу Криму. До естетичного задоволення від споглядання «кам’яної корони»  додається унікальна можливість піднятися на плато найдовшою в Європі канатною дорогою всього за 20 хвилин.

Коментар експерта:

«Найбільш популярний із гірських маршрутів завдяки тому, що він полегшується наявністю канатної дороги. До того ж з Ай-Петрі можна насолодитися захопливим краєвидом…»

Крим – це безмежна скриня таємниць і легенд, загадок і відкриттів, що покрита пилом і камінням, листям, росами, сіллю морського повітря… І після цього короткого огляду кримських див я маю надію, що, перш ніж бронювати готелі в Туреччині чи Єгипті, та ж таки українська родина обговорюватиме можливість відпочинку в Криму чи в Миргороді, Карпатах або Трускавці… Адже наші, українські курорти заслуговують на те, щоб кожен турист відчув на собі значення фрази «Прийшов. Побачив. Полюбив!».

Анастасія Косинська

Фото: Олена Пікулова