Задумуєтеся, куди податися влітку на відпочинок? Не треба даремно сушити мізки, адже на території України є чимало цікавих місць, які варто відвідати. До них належить і сонячне кримське місто Феодосія. Якщо ви ще сумніваєтеся в тому, чи саме цей туристичний центр вибрати для відпочинку, то почитайте відгуки відомих письменників і діячів культури про нього. Або детально ознайомтесь зі змістом цієї статті.


Феодосія – один із найвідоміших кримських курортів, на якому для успішного лікування є практично все: цілющі грязі, мінеральні води, ласкаве море, золотистий пісок, сухий та спекотний клімат. Незвичайні пейзажі Східного Криму поєднують у собі пологі вигини гір, різноманітний рослинний покрив, свіже повітря та море з його узбережжям. Місто простяглося приблизно на 30 км уздовж Чорного моря й на 10 км углиб півострова.

Відпочивальники люблять Феодосію передусім за піщані та галькові пляжі, море з його оксамитовим дном, яке дивує відсутністю вибоїн, каменів, скупчень водоростей. Купатися тут безпечно і для дітей, і для тих, хто зовсім не вміє плавати. Хоча на горизонті море й виглядає темно забарвленим, крізь зеленкувату зі смарагдовим відтінком воду можна побачити дно. Здебільшого на феодосійських пляжах тихо та спокійно, лише хвилі легенько б`ються об берег, освіжаючи перехожих морським бризом.

Це один із найкращих районів для туризму. Не важливо, коли забажаєте відвідати Феодосію: чи то в літній період, чи в оксамитовий сезон – ви маєте можливість побувати і на грязьових озерах, і в усіляких центрах для тих, хто полюбляє екстрим, пізнавальний туризм. Дехто їде до цього міста заради знаменитої феодосійської мінеральної води, яка широко використовується для лікування захворювань органів травлення. Джерело розташоване поблизу міста біля підніжжя Лисої гори. Крім того, відпочивальники мають змогу прийняти сонячні ванни, сезон яких починається з травня і триває аж до листопада.

Екостежками Феодосії

Поблизу міста розташований знаменитий Карадазький заповідник. Його ландшафт особливо вражає своєю незвичайністю і самобутністю. У заповіднику охороняється єдиний у Європі масив юрського періоду з типовими рисами вулканічної діяльності. Із ним межують степи рівнинного Криму. Вулкан є природним музеєм багатьох мінералів різної форми і відтінків: сердоліку, халцедону, кришталю, аметисту, агату, опалу, яшми. Дуже мальовничою є й берегова смуга заповідника з численними, надзвичайної краси, затишними бухтами з прозорою водою, що оточені стрімкими скелями. На заповідній території створено Музей природи, є дві екостежки: пішохідна (по суходолу) та морська. Якщо ви ще й досі не були в Карадазькому заповіднику, то швидко накидайте рюкзаки на плечі та вперед!

Феодосія у пам’яті відомих людей

Багато митців пам’ять про відпочинок залишають у своїх творах. Тому така участь не оминула й Феодосію. Наприклад, А. П. Чехов писав, що море тут «… дивовижне, синє й ніжне. На березі його можна прожити 1000 років і не засумувати. Купатися так добре, що я, пірнувши, почав сміятися без будь-якої причини». Навіть художник Айвазовський обрав це місце для проживання. На його честь була відкрита картинна галерея, яка є одним із найулюбленіших місць жителів. Її фасад прикрашають дві меморіальні дошки: “У цьому будинку жив і працював Іван Костянтинович Айвазовський” і “Моє щире бажання, щоб будівля моєї картинної галереї в місті Феодосії зі всіма в ній картинами, статуями й іншими витворами мистецтва, що є в цій галереї, складали повну власність міста Феодосії, а пам’ять про мене, Айвазовського, заповідаю місту Феодосії, моєму рідному місту”. На фасаді галереї – бронзова фігура художника, що сидить на п’єдесталі з палітрою і пензлем у руках і пильно вдивляється в морську далечінь. Внизу, біля його ніг, лаконічний напис “Феодосия – Айвазовскому”.

Гортаючи сторінки історії міста

Феодосія була заснована понад дві з половиною тисячі років тому греками з Мілета. Ні для кого не секрет, що саме море протягом століть відігравало значну роль у розвитку міста, зміцнювало торговельні шляхи та опосередковано сприяло його розбудові. На сьогодні місто славиться багатющою історією, знання якої у пересічних українців завершується на етапі “Кафа, великий ринок невільників”. Проте місцеві гіди готові миттєво ліквідувати вашу некомпетентність. Вони люб’язно проведуть вам екскурсію. Насамперед варто відвідати старе місто, яке розкинулося під Лисою горою. Ця частина – своєрідний архітектурно-історичний музей із характерними рисами середньовіччя. Зі східного боку видно залишки масивних оборонних стін та башт, які охороняли місто, а також древній міст, що опускався через рів. Збереглися й товсті кам’яні стіни карантину. Як розповідають екскурсоводи, він був побудований у ХІХ столітті (перевірити дані) для прийому мусульманських паломників, що виходили з Росії та йшли через порт Феодосія до Мекки та Медини. За свідченнями істориків, на Карантинному пагорбі в V столітті до н. е. був центр античного міста.

Проте не менш привабливими є й пізніші пам’ятки. Наприклад, про середньовічну історію міста нагадує мечеть із залишками мінарета, побудована в 1623 році. У старій частині міста височіє половина кутової стіни вежі святого Костянтина. Гіди розповідають, що вона займала особливе місце в системі зміцнення міста. Колись ця башта була замком та арсеналом. У ній зберігалися зброя і боєприпаси на випадок війни.

Але кутовою стіною вежі святого Костянтина ансамбль історичних архітектурних пам’яток не завершується: у місті зустрічаються вірменські храми, побудовані в XIV–XV століттях.

 Після екскурсії старим містом відвідайте й центр Феодосії – так звану нову частину міста, яка займає східну територію. Вона «виросла» після того, як сюди проклали залізницю наприкінці ХІХ століття. На сьогодні це найжвавіша частина міста. Центром її є приморський бульвар, де вечорами прогулюються жителі та гості міста, призначають побачення та зустрічаються закохані пари.

Неподалік, біля підніжжя величезної генуезької фортеці, зручно розташувався міський сад. Там, у сквері, встановлений бронзовий пам’ятник О. С. Пушкіну. Поет побував у Феодосії в серпні 1820 року. Звідси він морем попрямував в Гурзуф. Скульптор змалював Пушкіна в повний ріст. Погляд поета звернений до моря, краса і велич якого так підкорили його під час подорожі Кримом.

Великим любителям літератури радимо обов’язково побувати на вулиці Галерейній, де розташований літературно-меморіальний музей О. С. Гріна.

Із Феодосією великого романтика пов’язували не тільки приємні спогади. Річ у тім, що письменник двічі був у цьому місті. Перша подорож не принесла йому радості, оскільки він був доставлений сюди із Севастополя як політичний в’язень. Грін був заарештований за революційну пропаганду серед моряків. А під час другого свого перебування в Феодосії, як розказують місцеві жителі, письменник трохи “затримався”… та прожив у місті шість років.

Більшість туристів не оминають можливості подивитися на сонячну Феодосію й із висоти пташиного польоту. Для цього треба піднятися на вершину гори Мітридат, розташованої в південно-східній частині міста. Звідси місто здається великим макетом, який можна вивчати годинами і знаходити в ньому все нові й нові цікаві деталі.

Аби трохи розслабитися після таких приємних, але стомливих мандрів, увечері відпочивальники люблять посидіти в одному або декількох кафе на побережжі Чорного моря, дегустуючи вишукані кримські вина (їх можна також придбати у фірмових магазинах, які гарантують якість товару).

 Транспортна мережа, або Всі шляхи ведуть у Феодосію

Туристи люблять це місто ще й за те, що до нього можна без проблем дібратися. Феодосія є самостійним транспортним вузлом Криму. Сюди прибувають прямі потяги з Москви, Санкт-Петербурга, Мінська, Києва, Дніпропетровська, Харкова, Сум, Луганська й електрички з Джанкоя. Найближчий аеропорт – у Багерово (Керч), але приймає він не так багато рейсів, тому краще прибувати на аеровокзал “Центральний” Сімферополя й уже звідти їхати на рейсовому автотранспорті. Таксі від Сімферополя коштує близько 100 гривень у липні та 160-200 у середині серпня.

Автобуси й маршрутні таксі від Сімферополя на Феодосію відправляються від автостанції “Курортна” на привокзальній площі. Вартість автобуса або маршрутки близько 20 гривень від Сімферополя. На шляху з Сімферополя до Феодосії ви зможете намилуватися Золотим пляжем, тому дорога не видаватиметься такою стомливою, чого не скажеш про подорож із Алушти. Асфальтне покриття гарне, але «петлі» шосе не дають ні розігнатися, ні розслабитися. Та й на затори скаржитися не випадає нагода: вони практично не спостерігаються.

Житла вистачить на всіх

На кількість готелів, санаторіїв, оздоровчих комплексів, приватних секторів Феодосія досить багата, та й із улаштуванням особливих проблем бути просто не може – аби були гроші! Ви можете заощадити свій сімейний бюджет, якщо знімете квартиру або кімнату в когось із місцевих жителів. Звичайно, це не комфортабельне житло з усіма вигодами, проте значно дешевше, ніж номер у готелі. Навіть є можливість влаштуватися з триразовим харчуванням, що дозволить зекономити ваш час та витратити його на екскурсії та розваги. Місто постійно розбудовується, навіть у першу декаду серпня плакати з дороги пропонують і “курені”, й елінги, й апартаменти. Проблеми можуть виникнути лише в пансіонатах з місцями, проте у липні на початку серпня родині або невеликій компанії можна оселитися й там з ціною близько 120 гривень з людини з чотириразовим харчуванням. А відпочинок у червні взагалі можна назвати дешевим і спокійним (і в житлових питаннях також). Якщо вам не принципово, де жити, а зекономити хочеться, то можна оселитися поблизу автостанції в дерев’яній веранді з ліжками на панцирній сітці (+ туалет убиральня в дворі). За такі “умови” в червні доведеться викласти лише 8-10 гривень з людини. І це від пляжу через дорогу! Вибір за вами.

Щоб не залишитися голодним

У Феодосії, як і в будь-якому курортному місті, голодними ви не залишитеся. Аби тільки були гроші в гаманці. Адже за плов вам доведеться викласти 10 гривень, за 300 грамів піци – 15-20 гривень, за відбивну з гарніром – 30 гривень. Уздовж усієї пляжної смуги тягнеться суцільна стіна кав’ярень. Але кафе в цьому регіоні особливі. Їхня родзинка – у кримськотатарських тапчанах (дерев’яних настилах із невисокими столиками), де відпочивальники лежать на подушках і килимах. До десерту часто замовляють кальян.

Усе для яскравих вражень

У питанні розваг Феодосія не може похвалитися власною самобутністю, бо це традиційні для кримського регіону забави. На пляжі на вас чекатимуть водні розваги (банани, гідроцикли, яхти, віндсерфінг). Для любителів екстриму пропонують дельтаплани, планери й легкі літаки. Усі інші можуть просто поспостерігати за тим, як сміливці розсікатимуть небесні простори.

До традиційного екскурсійного портфелю варто додати поїздку на гору Климентьєва. Це чудова можливість походити уздовж моря й піднятися на околишні пагорби, насамперед на вершину Кучук-Янишари, де похований Волошин. Навряд чи вас здивують численні групки людей. А от скупчення туристів, які йдуть пляжем, обмазані блакитною глиною, можуть приголомшити будь-кого! Річ у тім, що в цих місцях значні запаси цієї речовини, особливо під обривами мису Хамелеон. Такий стародавній косметичний засіб називається по-різному: кил, сапун, монтморелоніт. Він породжений із вулканічного попелу, що потрапив у морську воду й був виплеснутий на берег цунамі. Але не будемо зосереджувати стільки уваги на блакитній глині: це вже тема іншої статті.

Ось так виглядає це прекрасне курортне місто, яке ви можете відвідати та залишити в своїй пам’яті незабутні спогади про Крим. Феодосія буде чудовим вибором як для родинного, так і для молодіжного відпочинку!

Анастасія Балюра