Рига — столиця Латвії та найбільше місто серед країн Балтії. Це затишне місто стрімко набуває популярності серед туристів, адже синтез приголомшливої архітектури, культурних пам’яток та гамірних ресторанів, не може залишити нікого байдужим.


У Ризі проживає майже третина всього населення Латвії й налічує близько 600 000 людей. Мальовничі вулички-лабіринти старого центру Вецрига — об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, середньовічні церкви та собори, музеї, приголомшливі будівлі в стилі модерн, вишукані ресторани — усе це є невід’ємною частиною цього міста. На початку 90-х, коли Латвія відновила свою незалежність і позбулася радянського впливу, почався період процвітання і сплеску творчості. Так, столиця переповнилась яскравою атмосферою молодості, що проявляється в бурхливому нічному житті, модних ресторанах і масштабних фестивалях. Латвійська столиця — ідеальний варіант для тих, хто шукає автентичності.

Збираєтеся в Ригу? Давайте дізнаємося, чим може зацікавити столиця Латвії:

1. Вулиця Мієр — Творча Республіка Риги
Вулиця Мієр (в перекладі з латиської — «мирна») — це так званий «Культурний Квартал», або «Творча республіка Риги». Цей квартал сформувався не так давно, тому не встиг стати популярним серед туристів, але беззаперечно заслуговує на Вашу увагу. Знаходиться віддалік від центру, біля театру «Дайлес».

Вулиця Мієр — це неймовірний молодіжний простір, де все навколо просякнуте креативністю та творчістю. Місцеві хіпстери просто обожнюють затишні веганські кав’ярні, вінтажні магазини та різноманітні творчі майстерні, що розмістилися уздовж цієї вузької вулички. А як відомо, місцеві поганого не порадять.

Окрім цих чарівних кафе й магазинів, ви ще можете знайти музей шоколаду Laima. Обов’язково скуштуйте шоколад «Чорний бальзам» у крамниці музею, – гарантовано залишитесь у захваті з цих смакових поєднань.

Така свіжа й нестандартна Рига вам обов’язково сподобається!

2. Скарби старого міста
«Старе місто» або Вецрига — це історичний центр Риги, розташований на правому березі річки Даугава. Він входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Неможливо уявити собі Ригу без цих акуратних брукованих вуличок, на яких розташовані найстаріші будинки й замки, собори й церкви, музеї та галереї.

Ви можете прогулятися через Шведські ворота — єдиний вхід до Старого міста, заглянути до Ризького замку, сфотографуватися коло будівлі «Три брати», з елементами готики, ренесансу та бароко. Після такої насиченої прогулянки — обов’язково замовити фірмовий десерт «Вецрига» із заварного тіста, в одному з численних місцевих кафе.

Вецрига багата ресторанами, барами та нічними клубами, тому ідеально підходить не тільки для культурного відпочинку, а і для насолоди нічним життям Риги.

Через Другу світову війну, Старе місто втратило майже третину своїх історичних пам’яток, але частина все ж була відбудована після здобуття незалежності Латвії.

3. Ризький центр модерну: югендстиль, ар-нуво й еклектика

Чи знаєте ви, що Рига вважається світовою столицею модерну? Тут зберіглося близько 800 витворів архітектури в цьому стилі, тобто більше, ніж у будь-якій країні світу! Більшість із них зосереджено на вулиці Альберта, у так званому, посольському районі. Модерн настільки полюбився рижанам, що майже 40 % будівель виконані в цьому стилі. Особливість ризького модерну (югендстилю) — це різноманіття деталей на фасадах будівель: рослинні орнаменти, жіночі обличчя, горгулі, сфінкси та леви, але лаконічне оформлення внутрішніх приміщень. Головне те, що жодна деталь не повторює іншу.

На вулиці Альберта, знаходиться Ризький центр ар-нуво — колишній будинок латиського архітектора Костянтина Пекшенса. Обов’язково відвідайте цей музей, щоби зрозуміти особливу філософію ризької архітектури й закохатися в неї.

Не забудьте зазирнути до крамниці навпроти, щоб обрати красивий сувенір, а після відправляйтеся до арт-кафе Сієнна, розташоване неподалік, щоби насолодитися смачною їжею.

4. Центральний ринок
Центральний ринок — найколоритніший та найбільший ринок не тільки в Латвії, а й у всій Європі! Ризький центральний ринок, вулицею Негю, знайде чим зацікавити як звичайного туриста, так і професійного кухара, завдяки палітрі смаків, асортименту якісних продуктів та місцевому колориту. Тому щодня його відвідує понад 80 000 людей.

Оригінальна конструкція теж захоплює гостей столиці: ринок складається з п’яти унікальних величних споруд часів Першої світової війни. В архітектурі павільйонів можна розгледіти знайомі риси ризького модерну та неокласицизму.

Якщо ви потрапите до Ризького ринку навесні, обов’язково відшукайте березову воду — абсолютний фаворит місцевих.

6. Монумент свободи

Монумент Свободи є символом боротьби Латвії за незалежність і свободу, розташований неподалік Старого міста. Це гранітний монумент висотою 42 метри, прикрашений багатьма скульптурами, які символізують латвійську історію та культуру. На вершині монумента встановлено 9-метровий обеліск — Свобода, що тримає над головою три зірки — символ історичних регіонів Латвії та національної єдності.

Фінансування пам’ятника відбувалося за рахунок громадських пожертвувань. Монумент встановлений на честь вояків, що загинули під час війни з радянськими військами за незалежність Латвії на початку 20 століття. Пам’ятник був збережений від знесення під час радянської окупації й сьогодні є однією з найважливіших історичних пам’яток Риги, проігнорувати яку неможливо.

5. Один із найбільших музеїв Європи
Недалеко від Риги, на березі озера Югла, ви можете знайти Латвійський Етнографічний музей під відкритим небом. Музей знаходиться в пів години їзди від столиці, але відвідати його варто обов’язково.

На території більше ніж 90 гектарів зібрані різноманітні старовинні споруди 17–20 століть. Усього там розташовано 118 історичних будівель. Кожну з них розбирали і дбайливо звозили з різних регіонів Латвії, після чого заново збирали на території музею. Серед експонатів можна побачити, наприклад, лютеранську церкву Усми, римо-католицьку каплицю, російську православну церкву, різні храми, селянські будинки, величезні господарські комплекси з характерними предметами побуту.

Це просто неймовірне місце, що спонукає нас відправитись у подорож латвійською історією. Чарівності цієї подорожі додають неймовірні краєвиди, тому Етнографічний музей під відкритим небом — ще й ідеальний варіант для сімейного вікенду на природі.

Щороку тут організовується безліч культурних заходів: від ремісничих фестивалів до народних концертів. Вони направлені на те, щоби дізнатися більше про латвійську історію та культурну спадщину.

Завжди вважалося, що компактна Рига створена для тихого культурного відпочинку: затишних прогулянок вузькими брукованими вуличками, смачної кави з витонченим десертом та екскурсій старовинними будівлями. Тим не менш, одночасно в місті відчувається стрімкий дух оновлення, що демонструють ресторани, бари та магазини, кількість яких впевнено зростає. Але це не створює дисонансу в голові, навпаки, додає особливого романтичного шарму цьому спокійному балтійському місту.

Аділе Меметова