Фото: Visit Ukraine

Що робити, коли за кордоном зламався автомобіль? А якщо захворіла дитина? Або ви втратили документи? З усім цим справляється страхування. Як саме? Читайте далі.


Жодна сучасна людина не може уявити своє життя без страхування. Відчуття впевненості в майбутньому й готовності до виникнення непередбачуваних ситуацій спонукає нас звертатися до страхових компаній знову і знову. Люди страхують автомобілі, будинки і навіть життя: не дивно, що ця сфера торкається й туризму. 

Спочатку розберемося, що ж таке страхування в туризмі?

Фото: autocentr.mk.ua

Звернувшись до відкритих джерел, можна побачити найпопулярніше визначення: туристичне страхування — це система відносин між страховою компанією і туристом по захисту його життя і здоров’я та майнових інтересів при настанні страхових випадків. Простими словами, це — реальний захист від незапланованих витрат під час перебування за кордоном. Поліс туристичного страхування забезпечує вас необхідною технічною, медичною, юридичною та адміністративною допомогою в будь-якій країні і виконує три основні функції:

  • ризикову,
  • попереджувальну,
  • та контрольну.

Оскільки основне призначення страхування — відшкодування матеріального збитку потерпілим, то ризикову функцію слід окреслити як головну у вище згаданій трійці.

Наразі туристичне страхування існує таких видів:

  • страхування зарубіжного туризму (страхування громадян, які виїжджають за кордон, та осіб, що відряджені за кордон);
  • страхування внутрішнього туризму (різноманітні програми страхування тих, хто подорожує Україною);
  • страхування іноземного туризму (надання послуг іноземцям, що прибувають до України у разі відсутності в них страхового захисту).

Спираючись на правове підґрунтя страхування в туристичній сфері (Закон про страхування і Закон України “Про туризм” від 15.09.95 р. № 324/95-ВР), варто зазначити: за його суб’єктами воно поділяється не тільки на страхування споживачів туристичних послуг , а й на страхування суб’єктів туристичної діяльності, що надають турпослуги. Тобто цей вид страхування спрямований і на захист громадян, які перебувають у подорожі, і на захист туроператорів і турагентів, що здійснюють туристичну діяльність. 

Загалом сутність страхових відносин, що виникають у туристичній діяльності можна окреслити як захист усіх суб’єктів туристичної діяльності, до яких зараховують не лише туристів, туроператорів і турагентів, а й інших осіб, що беруть участь у правовідносинах у сфері туризму.

Які ж є особливості страхування в туристичній сфері?

Фото: Альфа Страхування

Такому виду притаманні ризиковість, короткостроковість поїздок, невизначеністю часу настання та виду страхових випадків і розміру можливого збитку. Тож під час виїзду за кордон обов’язковим є медичне страхування та страхування від нещасного випадку. 

Медичне страхування покриває всі витрати на медичні послуги, послуги стаціонарного лікування, перевезення машиною швидкої допомоги, придбання ліків, догляд за хворим, а у випадку смерті за кордоном — транспортування тіла на батьківщину. 

Говорячи про страхування від нещасних випадків, варто наголосити: страховим випадком тут визнаються смерть застрахованого, яка настала в результаті нещасного випадку, що відбувся під час дії договору страхування; інвалідність, одержана в результаті нещасного випадку; часткова втрата працездатності в результаті нещасного випадку, який мав місце під час дії договору страхування.

Таке страхування здійснюють суб’єкти туристичної діяльності на підставі договорів зі страховиками. 

Щодо туроператорів: вони також мають можливість організувати туристичне страхування для своїх клієнтів. «Але на практиці туристу краще особисто займатись цим питанням, — зазначає Олексій Журавльов, керівник управління особистих видів страхування страхової групи ТАС, — оскільки в результаті ризики все одно перекладаються на кінцевого споживача, тобто туриста. Він має можливість, окрім “стандартних страхових послуг”, додатково придбати страхування своїх фінансових втрат у разі неможливості скористатись туристичним пакетом через певну причину».

Так навіщо взагалі потрібна туристична страховка під час виїзду за кордон?

У цій статті вже було наголошено, що наявність страхового поліса —обов’язкова умова для подорожі за межі України (Закон України “Про туризм”), однак є ще кілька ситуацій, де він просто необхідний. Одна з них — отримання візи. Канада, США, країни Шенгенського союзу й багато інших держав вимагають медичний поліс як неухильну умову під час одержання бажаного документу. Причиною цього є занадто дороге лікування за кордоном, що спонукає консульства країн мати гарантії оплати рахунків за врятування туриста. 

Також туристична страховка допомагає організувати та оплатити лікування. Вона покриває витрати на ліки та лікування, транспортування в медичний заклад, консультації з лікарем. Крім того, в екстрених випадках страхова компанія може забезпечити переліт близького родича для догляду за туристом, а також повернути додому дорослого чи дитину з лікарні. 

Фото: Трибун

«На практиці туристична страховка працює наступним чином, — пояснює Юрій Покропивний, керівник управління страхової групи ТАС, — клієнт оформлює поліс туристичного страхування зі стандартним набором ризиків або з розширеним (наприклад, страхування на випадок захворювання на Covid-19). У разі виникнення проблемної ситуації за кордоном клієнт зв’язується зі службою підтримки страхової компанії за вказаними в полісі номерами телефонів (служба підтримки працює 24/7). Працівник служби підтримки оперативно організовує необхідну допомогу. Якщо клієнт особисто розраховується за надану поміч, необхідно зберігати всі чеки для отримання відшкодування витрат при поверненні до місця постійного проживання. Звернення до служби підтримки є обов’язковою умовою договору туристичного страхування».

Отже, під час планування подорожі не слід забувати про оформлення туристичної страховки. Це убезпечить вас від несподіваних фінансових витрат та надасть упевненості та внутрішнього спокою, адже у разі виникнення непередбачуваної ситуації ви не залишитися з нею один на
один — з вами буде ціла команда «рятівників».

Джерела:

Аліна Покропивна