Пандемія коронавірусу дозволяє поглянути на Стамбул під іншим кутом та насолодитися усіма пам’ятками культури без довгих черг та натовпу. Ми розповімо вам як мандрувати по Стамбулу в карантин та отримати від цього максимальне задоволення. 


Вплив карантину на повсякденність

Перше, що помічаєш у карантинній Туреччині — всі у захисних масках: і на вулиці, і в машині, і на мопеді. Вуличні кафе працюють, хоч і на напівлегальній основі, тому вас можуть попросити зачекати на вулиці, доки страва готується. Але відпочити всередині закладу теж можна, якщо завчасно запитати. У Туреччині достатньо суворі карантинні норми — місцевим можуть заборонити навіть виходити з дому, тоді як туристам дозволено гуляти вулицями й навіть відвідувати музеї.

За останні кілька десятків років можна побачити найбільші та найвеличніші пам’ятки архітектури майже безлюдними: напівпорожню Аль-Софію, Блакитну мечеть або Топкапи, де зараз можна сфотографуватися у пустому коридорі до гарему, який ще називається “золотим шляхом”. У звичайний час це було б неможливо через скупчення людей, адже щороку Стамбул приваблює до п’ятнадцяти мільйонів туристів, а під час епідемії їхня кількість зменшилась до п’яти.

У місті діє комендантська година, хоча також лише для громадян Туреччини, тому не дивуйтесь, якщо о десятій вечора ви опинитесь на вулиці на самоті.

Пам’ятки, на які не вплинули обмеження

Палац Топкапи

Пандемія мало вплинула на розклад головного палацу Османської імперії, куди мріє потрапити кожен поціновувач турецької історії та культури. Оскільки туристів стало набагато менше, не доводиться стояти в чергах, щоб розглянути експонати. Меблів у музеї майже немає, а декілька залів займає посуд, найбільше — китайська порцеляна. Як і в звичайний час, палац Топкапи не працює вівторками. Зверніть увагу, що тут є можливість скористатися аудіогідом українською.

Палац Долмабахче

Якщо Топкапи — типовий пам’ятник архітектури османів, то Долмабахче — європейський палац, виконаний у стилях бароко та рококо. Фотографувати султанські стіни суворо заборонено. За дотриманням цього правила уважно спостерігає охорона. Якщо у вас є картка ISIC — міжнародне посвідчення студента, то ви зможете отримати знижку на квиток. На відміну від  палацу Топкапи, тут аудіогід входить у вартість квитка, проте місце, де його видають, можна ненавмисно пропустити, тому будьте уважні біля входу.

Собор святої Софії

Одна з головних перлин міста майже порожня. Не забудьте взяти з собою головний убір для жінок та надягнути шкарпетки, тому що, як в будь-якій мусульманській мечеті, вам доведеться зняти взуття. Без величезного скупчення туристів можна детальніше оглянути собор зсередини та краще роздивитися збережені зображення християнських святих, які залишилися ще з візантійських часів.

Те, заради чого доведеться повернутися у Стамбул

Гранд-Базар

Один з найвідоміших базарів світу, який займає 31 тис. км²  та побудований у самому центрі європейської частини міста. На жаль, під час пандемії він не працює, тож доведеться зачекати послаблення карантинних обмежень.

Цистерна Базиліка

Одне з найбільш збережених водосховищ, яке дуже схоже на палац та існує ще з часів вільного Константинополя. Цистерну зачинили на невизначений термін, допоки карантин не залишиться у минулому. Така ж доля спіткала усі підземні локації.

Зверніть увагу, що зараз для в’їзду на територію Туреччини потрібно заповнити форму на сайті міністерства охорони здоров’я Туреччини, щоб уникнути проблем при перетині державного кордону. Під час священного місяця для мусульман — Рамадану, який триватиме з 2 квітня по 2 травня, карантинні обмеження будуть набагато жорсткіші, тож зважайте на це під час планування своєї поїздки та слідкуйте за будь-якими змінами.

Конончук Юлія