Сучасні свідомі мандрівники часто обирають екологічно безпечний відпочинок. На щастя, варіантів досить багато: зелений туризм, екотуризм, стійкий туризм. Але що криється за за гучними назвами?


У сучасному світі «свідомі подорожі» стають дедалі популярнішими, адже люди почали цікавитися майбутнім нашої планети, дізнаватися про наслідки своїх дій для природи та намагатися виправити складну екологічну ситуацію. Звісно, коли є попит, з’являється і пропозиція. Майже кожна країна зараз може запропонувати сучасному туристу «Зелений туризм», «Екотуризм», «Стійкий туризм» тощо. Що відрізняє ці поняття? Як бути впевненими, що ці тури насправді є безпечними для екології?

Що не так із «зеленим туризмом»

Термін «зелений туризм», на перший погляд, здається привабливим, але це не зовсім так. Під красивою назвою часто приховується бажання нажитися на актуальних у суспільстві темах. Зазвичай, такі готелі та тури не докладають достатньо зусиль для підтримання екології, а вся їхня «зеленість» закінчується на тому, що вони розташовані посеред лісу. Інколи можна побачити навіть таблички з проханням прибирати за собою, використовувати рушники потворно та зберігати воду, але, як показує практика, кількість сміття та шкідливих відходів у таких місцях не менша, ніж у «не екологічних».

Ми рекомендуємо обирати «екотуризм» або «стійкий туризм», адже такий туризм дійсно практикує мінімізацію негативного впливу на екологію та поважливе ставлення до місцевої культури («свідомо» — це не тільки про природу). Зазвичай такі готелі або тури вказують на сайтах перелік своїх конкретних ініціатив та практик, для зменшення впливу на навколишнє середовище.

Ініціативи можуть бути різними: від підтримки різних фондів та рухів до відмови використовувати одноразові флакони для засобів гігієни. Головне те, що вони несуть у собі реальну користь. Стійкий та екотуризм не так популярні в Україні та світі, адже вони є молодшими за «зелений туризм» та вимагають більше уваги та часу на втілення.

Екотуризм і стійкий туризм різні, тому може бути корисно поговорити про деякі їхні відмінності.

Екотуризм

Екотуризм — це різновид туризму, направлений на подорожі в місця дикої природи, з метою отримати уявлення про природні та культурні особливості даної місцевості. Важливо, що при цьому не порушується цілісність екосистем, навколишнє середовище та добробут місцевих жителів. Тут менше уваги приділяється тому, де ви зупиняєтеся, а більше тому, що ви там робите.

Екотуристи мають дбати про дотримання правил і законів цієї території, підтримувати місцеву економіку, займатися екологічною самоосвітою та, звісно, активно брати участь у заходах із захисту довкілля.

Ні для кого не секрет, що Закарпаття вважається найкращим місцем для екотуризму в Україні, завдяки своїм мальовничім пейзажам, свіжому повітрю та чарівним схилам річкових гір. Зокрема, у Яремче можна не тільки насолодитися первозданою природою, а ще і краще дізнатися про особливості буденного життя західного етносу: побачити на власні очі традицію носіння вишиванок, пересування вулицями на конях тощо.

Стійкий туризм

Стійкий (або Сталий) туризм ґрунтується на особливих принципах поведінки, тобто — коли турист намагається сприяти всім трьом компонентам концепції сталого розвитку — довкіллю, суспільству та економіці. Стійкий туризм має дещо ширший фокус, ніж екотуризм і включає багато компонентів: турботливе ставлення до середовища, продумання шляхів утилізації відходів наперед, розрахунку економічної вартості, зважання на умови праці робітників, збереження автентичності місцевої культури тощо.

Тобто прямо чи опосередковано, стійкий туризм впливає на дуже важливі глобальні процеси, зокрема гендерну рівність, подолання голоду та безробіття, гідну оплату праці, розвиток міст і громад та збереження природних ресурсів.

На жаль, українці не дуже освічені в цій темі, а поширеність такого  різновиду туризму низька. Втім, деякі туристичні організації та готелі на власних сторінках дають поради туристам, як дотримуватися принципів сталого туризму.

Наприклад, туристичний інформаційний ресурс «RestGeo» радить туристам, при виборі готелю, закладу харчування чи туристичної агенції, звертати увагу на умови праці її робітників, вивчати особливості місцевої культури та традицій, для збереження автентичності, використовувати екологічні види транспорту, відмовитися від одноразових пакетів, пляшок та ін.

Перед тим як бронювати готель, ресторан, або тур, проведіть власне дослідження та дізнайтеся, чи беруть вони участь у екологічних ініціативах. На жаль, більшість організацій в Україні не дотримується правил ані екотуризму, ані стійкого туризму. Пам’ятайте, що пропозиція змінюється залежно від споживчого попиту, тому варто почати з себе: ставтеся свідомо та дбайливо до довкілля.

Аділе Меметова