Печери, водоспади, гори та… запечені каштани. Так, це все про Словенію. Ми підготували для вас найцікавіше, що варто дізнатись про цю країну. Обережно, після прочитання статті ви можете почати збирати валізу.
№1 Що і де?
Республіка Словенія — країна, що за площею території займає 38 місце серед країн Європи. Столиця — місто Любляна.
Відразу зауважимо, що в містах Словенії довго затримуватись не варто. Краще — сідайте у машину чи автобус і вирушайте дивитись багатства природи цієї невеликої але надзвичайно цікавої країни: озера, печери, гори, заповідники, ріки й море.
Країна підійде як для активного, так і для спокійного відпочинку. Словенія відкриється вам по-різному, залежно від сезону і місцевості, вона різноманітна і несподівана.
№2 Назва
Slovenija походить від етноніма «словени» — праслов’янської форми слова «слов’яни», що означає «земля словен». Слов’янські пращури сучасних словенців осіли на території країни в VI сторіччі н. е.
До речі, оскільки слов’янські мови схожі між собою, українці мають змогу розуміти словенську мову, а словени — українську.
№3 Населення
Словенія — невелика країна і проживає у ній 2 мільйони й 61 тисяча осіб, що до порівняння, менше ніж населення міста Києва. Місцеві у країні гір — люди гостинні та привітні до мандрівників. Можна не соромлячись звертатися до них, бо жителі Словенії із задоволенням спілкуються з туристами й дають поради.
№4 Географія та рельєф
Словенія розташована між Адріатичним морем і Альпами. Більшість її території гори, що вкриті лісами. Словенію навіть можна назвати країною гір, оскільки вона майже не має пласкої місцевості.
Вершини Словенії цікаво відвідати і взимку, і влітку. Взимку вас зустрінуть гірськолижні курорти Краньска Гора, Мариборське Похорье, Блед та інші. А у теплий сезон варто приїхати до Словенії на хайкінг гірськими стежками в Юлійських Альпах або у заповіднику Триглав.
Якщо ж вам захочеться спокійного відпочинку, радимо прямувати до Словенського узбережжя Адріатичного моря, що потішить вас чудовими пляжами та лагунами.
№5 Печери
Словенія — це також країна печер. Майже уся країна стоїть на підземних коридорах, ріках, озерах і каньйонах. Найпопулярніші туристичні печери Словенії — це Постойна і Шкоцянська.
Шкоцянські печери (словен. Škocjanske jame) — це система карстових печер, у південно-західній частині країни. Потрапивши туди, ви будете вражені підземною рікою, водоспадами, озерами та висотою печерних залів, що досягають 140 метрів висоти (а це, до речі, половина Ейфелевої вежі).
А система Постойнських печер (словен. Postojnska jama), що знаходиться на Півдні Словенії, простягається на 20,5 тисяч метрів під землею і може похизуватися не тільки підводною рікою і височенними сталактитами та сталагмітами, а й власною підземною концертною залою, де здавна проводяться музичні заходи.
№6 Водні ресурси
Під час подорожі Словенією, вам будуть траплятися водоспади, озера та ріки. Оскільки ця країна багата на «водні ресурси», варто лише дивитися навколо під час поїздки і помічати красу.
Водоспадів, наприклад, у Словенії близько 180, тож вони трапляються постійно і вражають своєю міццю. Щодо озер, найгарнішими у Словенії вважаються льодовикове озеро Блед, Бохинське озеро, що найбільше у країні та Дике озеро, яке живиться підземним карстовим джерелом. Радимо відвідати ці чудесні локації, а якщо ви подорожуєте у літній період — походити на каяках або навіть поплавати в озерах, якщо вода буде не захолодна.
Річок у Словенії багато, найбільші з них це притоки Дунаю — Сава і Драва, що блакитною стрічкою тягнуться з півночі на південь країни.
А якщо ви дістанетеся узбережжя Словенії, то зможете помилуватися Адріатикою. У теплий сезон можна скупатися у її морських водах та пострибати з мальовничих приморських скель у лагунах.
№7 Кухня
Національна кухня Словенії вразить вас розмаїттям страв, на винахід яких вплинули різні кухні сусідніх держав. Наприклад, на страви північних і східних регіонів вплинули кухні Угорщини та Австрії, на заході — кухня Італії, а на півдні — словени надихалися кухнею Хорватії.
Словенські національні страви калорійні, ситні й приправлені улюбленими місцевими спеціями: тим’яном, майораном, м’ятою, корицею, перцем та іншими. Радимо «гастрономічно дослідити» Словенію, спробувавши такі страви, як:
- Kranjska klobasa — поросяча ковбаса, що має звання «шедевр національного значення» і на честь неї проводиться цілий фестиваль.
- Čompe s skuto — половинки звареної у мундирі картоплі, що подають з сирною пастою. Їм також присвячено фестиваль «Чомпарська ніч».
- Kraški pršut — в’ялене поросяче стегно, що дозріває 12-16 місяців і має рубіново-червоний колір.
- Prekmurska gibanica — складний дев’яти ярусний пиріг із солодким начинням.
- Štruklji — кульки з картопляного тіста з різним начинням.
- Kostanjev pire — пюре з запечених каштанів, що подають як закуску. Страва ця є візитівкою Словенії та шанується туристами, тож хоч раз радимо вам її спробувати.
Спробуйте й інші страви, що, здавалося б, так схожі на чеську, німецьку чи польську кухню, але у Словенії вони відрізняються рецептами приготування, спеціями та, особливо, власною історією.
№8 Коли найкращий час для відвідування Словенії?
Цілий рік. Як ми вже зазначали, у Словенії ви не обмежені одним видом відпочинку, тож обирайте: узимку на лижі, навесні на хайкінг, улітку на море, а восени на затишні посиденьки у кав’ярнях та рестораціях.
Тож, бажаємо вам, незалежно від пори року, відкрити для себе свою чарівну і прекрасну Словенію!
Єлизавета Романенко