Іноді складається враження, що відпочивати можна виключно двома способами: ніжитися на пляжі, їсти й спати або безперестанку бігати якимось туристичним містом. Проте це не так. Пляжний курорт – це ще й про дайвінг, а перебування в місті можна поєднати із надзвичайною природою!
Кривий Ліс – це пам’ятка природи й Національний заповідник у Польщі поблизу міста Грифіно. Тут проходить червона туристична стежка від Щецинського Ключа до Мешковіце, міста у західній Польщі.
Місце названо «Кривим Лісом» через приблизно сто деформованих сосон, які ростуть всупереч законам природи. Площа лісу становить приблизно 1,7 га, а площа скупчення найбільш деформованих дерев складає 0,3 га.
Як це можливо?

Фраза «ростуть всупереч законам природи» – це не перебільшення. Сосни зігнуті під прямим кутом приблизно на 20 см від землі, викривлення деяких досягає 3 м у висоту. Загальна висота дерев – 11-12 м. Вважається, що ці дерева тут посадили у 1934 році.
Найпоширенішою теорією є те, що у віці від 6 до 10 років дерева вирубали для використання як новорічних ялинок, і залишили в них нижні гілки, від чого ті пішли в ріст і сформувалася така чудернацька форма стовбурів. За іншою версією, це сталося через цілеспрямовану дію людей: експеримент ще із саджанцями, аби використовувати стовбури для предметів круглої форми, тобто діжок, якихось меблів, човнів… За третьою версією, у 1945 році тут переховували військову техніку.
Як дістатися?
Від центру Києва їхати 1329 км, а це 15 год 37 хв машиною. Шлях пролягає через Житомир, Львів, Краків, Катовіце, Вроцлав і Люблін, автошляхами Е373/М07 і A2, частково платними.
Інший варіант – дістатися потягом від Києва до Львова, далі автобусом до Катовіце, звідти потягом до Щецина (Головна). Є п’ять маршрутів потягів, які зупиняються на станції «Дольна Одра», що безпосередньо біля Кривого Лісу:
• 88581 (Щецин Головна – Хойна)
• 78507 (Щецин Головна – Зелена Гура)
• 88547 (Щецин Головна – Костишин-над-Одрою)
• 78505 (Щецин Головна – Зелена Гура)
• 88589 (Щецин Головна – Мешковіце)
Рекомендуємо користуватися першим у переліку, адже його маршрут найбільш прямий. Другий потяг може стати чудовим варіантом для дослідження околиць: Грифіно, де є Ландшафтний парк долини Одр-Одра, або Мешковіце із Ландшафтним парком Цединя неподалік.
Де зупинитися?
Оскільки у найближчому до Кривого Лісу селі Нове Чарново знайти хоча б хостел буде проблематично, рекомендуємо зупинятися в Щецині. За даними на сайті booking.com, є два готелі менше ніж за 1 км від центру Щецина, де є безкоштовний WiFi і включено сніданок. Двомісний номер із двома окремими ліжками коштує 1569 грн/ніч за одного дорослого, одномісний номер у готелі, трохи ближчому до центра міста, коштує вже 1643 грн/ніч за одного дорослого. Звісно, на форумах завжди можна знайти мешканця Щецина, який готовий стати Вам другом і прийняти на декілька ночей.
Що подивитися у Щецині?

Ясна річ, що гуляти цілими днями Кривим Лісом просто набридне. Ось декілька ідей, що ще варто відвідати у Щецині.
Неможливо оминути рожевий сад Ружанка (або Парк Десяти тисяч троянд) у сезон цвітіння – з ранньої весни до середини осені (вхід безкоштовний).
Прогуляйтеся по набережній річки Одри та зайдіть у ресторани з морською тематикою. Навесні у Щецині проходить фестиваль «Пікнік на Одрі».
У цю ж пору року місто тішить жителів та туристів мистецькими подіями. Тут проводиться Національний огляд малих театрів «Контрапункт» і Щецин Music Fest, а також Міжнародний фестиваль образотворчого мистецтва. А восени у Щецині відбувається тенісний турнір Pekao Szczecin Open.
Польща – це не тільки Варшава й Краків. Тут є багато надзвичайних місць і Кривий Ліс – одне з таких. Якщо вирішите їхати й досліджувати чудернацькі дерева своїми очима, зупиніться в Щецині і, як бонус, подивіться місто – воно того варте!
Поліна Ільїних
Головне фото: atlastour.ua