Кривий Ріг – це відоме українське місто, яке втім рідко відмічають у туристичних гідах. Мало хто знає, який величезний потенціал воно має у галузі промислового туризму, ховаючи безліч цікавих пам’яток, які вже роками жадають опинитися перед очима мандрівників.


Кривий Ріг знають завдяки потужним гірничозбагачувальним комбінатам, глибоким шахтами і величезним кар’єрам, що видніються з будь-якої точки міста. Однак далеко не кожному відомо, які неймовірні тут є місця. Промисловість Кривого Рогу, окрім багаторічного поповнення державного бюджету, створила неймовірні індустріальні пам’ятки, які неможливо оминути, подорожуючи Україною. Звісно, можна розповісти про човнову станцію чи квітковий годинник, що давно є візитівками міста, але про них уже вдосталь написано в інтернеті. Залишимо архітектуру і музеї, та більше дізнаємося про дійсно незвичайні локації, аналоги яких не так легко віднайти в інших містах України.

Кар’єри

Зараз у Кривому Розі працює дев’ять кар’єрів і кожен має унікальні особливості. Зокрема, найглибший кар’єр ІнГЗК – глибиною 520 метрів, а найбільший за площею кар’єр ЮГЗК має унікальну форму, що нагадує серце. Більше того, за роботою в останньому можна спостерігати зі спеціального оглядового майданчика, тоді як до інших доведеться добиратися власним транспортом через бездоріжжя. Оглядові майданчики там не обладнані, тому місце з панорамою доведеться вишукувати серед пагорбів і чагарників. Ландшафт, утворений внаслідок роботи кар’єрів, до речі, дивує не менше – його вже роками порівнюють з марсіанським, через своєрідне забарвлення схилів.

Унікальними техногенними пам’ятками є також покинуті кар’єри, що заповнилися водою і стали справжніми природними дивами. Особливою популярністю серед місцевих користується кар’єр «Жовтневий», розташований поблизу мікрорайону Зарічного. Завдяки зручному спуску вниз, гранітним скелям і прозорій воді, тут утворилося мальовниче місце для активного відпочинку, плавання і прогулянок. Більше того, з відвалів кар’єру, які з роками покрилися зеленню, можна побачити чудовий краєвид міста.

Водоспад Білі камені

Водоспад Білі камені, що поблизу мікрорайону Карачуни, штучно утворився на порогах річки Інгулець під час будівництва греблі місцевого водосховища. Заввишки він усього 12 метрів, однак у певні пори року вся його площа щільно вкривається бурхливими потоками води, формуючи каскад дивовижної краси. Неподалік цієї пам’ятки туристи також можуть насолодитися природою ще одного затопленого кар’єру і роздивитися залізничний міст висотою 53 метри.

Червоне озеро

Ще одне мальовниче криворізьке місце – Червоне озеро, яке іноді називають найбільш незвичайним озером України. Воно розташоване на околиці міста, між зупинками «Площа Олександра Поля» та «Мудрьона».

Як і попередні пам’ятки, воно штучне: вода надходить сюди з довколишніх шахт і підприємства. А його насичений червоний колір можна пояснити високим вмістом оксидів заліза і різних мінералів. Береги теж червоного кольору, тут росте своєрідна флора, характерна для солончаків, адже озеро – солоне; мешкають різноманітні птахи, зокрема чаплі і чайки.

Сланцеві скелі

Сланцеві скелі – ще одна унікальна пам’ятка Кривого Рогу, розташована неподалік зупинки «Шахта Північна». Вони, як ніщо інше, виглядають так, ніби впали на зелені галявини з іншої планети. Збоку скелі нагадують печеру, вивернуту назовні, або цеглу, хаотично викладену на пагорбі. Однак, наближаючись, можна помітити незвичайні породи, що ніби вириваються із землі, деталі яких хочеться розглядати годинами. На відміну від попередніх, це диво створила природа, і зараз його охороняє держава.

Швидкісний трамвай

Наостанок, слід згадати те, що завжди дивує туристів. Це міське «метро», або ж як його тут називають, – швидкісний трамвай. Його станції дуже нагадують метрополітен, проте, замість потягів, тунелями тут їздять трамваї. Місцеві звикли використовувати його як повсякденний вид транспорту, але проїхатися ним повинен кожен турист, що завітав у місто. До того ж, частина зупинок має цікавий дизайн, на який обов’язково слід звернути увагу.

Незважаючи на низьку туристичну популярність, Кривий Ріг має, що показати гостям. Його унікальні місця створюють величезну перспективу стати одним із головних незвичайних туристичних маршрутів України. Місцеві пам’ятки складно описати, а всі дива не перерахувати в одному матеріалі. Кривий Ріг – це місто, яке потребує уваги, його слід роздивлятись, вивчати і досліджувати, щоб залишити лише найкращі спогади.

Максим Царук