Що ми знаємо про Єгипет? Це місце, яке полюбляють українські туристи через загадкові пустелі, величні піраміди, прозоре море та… відмінні курорти. Саме так, узбережжя Червоного моря приготувало для нас не лише 4-зіркові готелі з All Inclusive (де, до речі, зазвичай готують європейські кухарі), а й небачене гастрономічне розмаїття незвичних для українця страв.


Харчові звички єгиптян напряму залежать від рівня життя країни. Держава часто надає гуманітарну допомогу своїм мешканцям у вигляді продуктів – як правило, це борошно, цукор та олія. Через це існує міф про те, що єгипетська кухня занадто жирна та важка.

Основа харчування

Їжа Єгипту вирізняється своєю автентичністю – їй більше 5000 років і за своє існування вона увібрала в себе елементи інших кухонь і традицій. Наприклад, особливим впливом відзначилась турецька. Нащадки фараонів, як і багато інших жителів стародавнього світу, харчувалися відносно бідно. Родючих земель для обробітку культур в народу було недостатньо, тому й худоби в господарстві часто не було. Та й де її пасти? Й у спекотному кліматі зберігати м’ясо надзвичайно складно. Саме через це м’ясо на столі єгиптянина з’являлося лише у великі свята.

Крім ячменю і пшениці, тут ростуть овес, кукурудза і рис. Згодом місцеві також почали освоювати сироваріння. Популярним доповненням до трапези є коржі з кукурудзяного або пшеничного борошна, які добре засвоюються організмом і насичують його корисною клітковиною та мікроелементами. До них також прийнято подавати соуси: на основі сиру, зелені чи томатів. 

Де скуштувати справжньої місцевої їжі?

На жаль, більшість наших туристів не мають можливості сповна насолодитись місцевою кухнею через те, що практично всі готелі підлаштовані під «європейські шлунки», тому чекати чогось супер екзотичного та незвичного не варто. Якщо ж Ви націлені спробувати справжню єгипетську їжу, то рекомендуємо відвідувати заклади лише за межами туристичних комплексів. Також не забуваймо про неабияку гостинність місцевих – Вас завжди можуть запросити на родинну вечерю, де не лише спробуєте, а й на власні очі побачите, як створюють традиційні страви.

Але! Важливо знати кілька нюансів. Наприклад, гарним тоном є запитати рецепт у господині – це ознака того, що їжа вам сподобалась настільки, що ви б хотіли її відтворити. Та ні в якому разі гість одразу після вечері з-за столу не встає – це що не найкращий спосіб продемонструвати господарям свою невихованість та грубість. Для єгиптян трапеза це дещо більше, аніж просто поглинання їжі – це своєрідний ритуал обміну енергіями та настроєм.

Популярні страви єгипетської кухні

Оскільки м’яса в єгипетській кухні дійсно мінімум, його успішно замінили різноманітні бобові: квасоля, нут, сочевиця, горох. Це прекрасна альтернатива важким мʼясним стравам і, погодьтесь, підійде усім вегетаріанцям. Ключовими стравами на столі єгиптянина прийнято вважати: 

Фалафель

Альтернатива нашим котлетам, щоправда в основі страви – мелений нут. Зазвичай, подається з гострим соусом або кунжутною пастою (тахіні).

Фул

Невідʼємна частина сніданку єгиптянина. Це варені на повільному вогні боби, потім приправлені часником, спеціями та заправлені лимонним соком. 

Кошари

Гостра страва національної кухні, готується з рису, макаронів та сочевиці. Їх змішують між собою та заправляють томатно-оцетовим соусом. Також полюблять прикрасити страву обсмаженою до хрусткої скоринки цибулею. 

Хамам махші

Воістину справжній делікатес. Справа в тому, що готують його з м’яса… голуба. Так, голубів єгиптяни розводять на птахофермах лише заради цієї страви – її століттями подають на святкові столи. Тушки птиць фарширують рисом з голубиними субпродуктами, цибулею, спеціями та запікають до скоринки. Щоправда часто наші туристи плутають хамам махші з запеченою перепілкою.

Молохея або молохіяї – єгипетський суп (або соус)  з однойменної рослини. Аналогів цієї рослини немає ні у нас, ні в Європі – це справжній єгипетський автохтон. Суп відрізняється неймовірним смаком та неабиякою поживністю. Кажуть, що, готуючи цю страву, потрібно вкладати максимум душі та любові, тому дуже часто в закладах її може навіть не бути в меню – прийнято готувати її для максимально близького кола людей (родичів,друзів).

Морепродукти

У Червоному морі мешкає більше 1250 видів риб та інших представників морської фауни, але от у звичних для українця готелях страви з риби готують рідко. Тому наполегливо рекомендуємо відвідати місцеві спеціалізовані ресторани, особливо ті, які розташовані недалеко від моря. 

Єгипет щороку приваблює мільйони туристів з усього світу. І хоча від однієї лише згадки про цю країну в нашій пам’яті виникають образи пірамід і Сфінкса, не варто забувати про унікальну кухню Єгипту. Тож смачного Вам відпочинку!

Аліна Зозуля