Шум та гамір – не завжди супутники хорошого відпочинку. CNN пропонує добірку європейських островів, що манять тих, хто «втомився» від соціуму.


Відпочинок на островах завжди був популярним серед туристів, це залишається незмінним. Саме тому назріває нова проблема – натовп. Європа славиться величезною кількістю абсолютно різнобічних островів, проте такі, наприклад, як Ібіца, Санторіні, чи Мікіноса – буквально «забиті» мандрівниками. Бажання туристів позбутися галасливих натовпів і усамітнитися з природою доволі просте, а головне – зрозуміле, тож CNN пропонує 8 островів, щоб «утекти» майже від усіх. 

1. Схірмонніког, Нідерланди

фото “iStock”

Виявляється, що бувають не тільки рухомі камені, або дюни, а й цілі острови. Фактично не можна сказати, що Схірмонніког рухається: море сточує острів з одного боку і робить розріз з іншого. Таким чином вода, змінюючи форму острова, створює ілюзію переміщення.

Єдине поселення на острові назване в його ж честь. Шир, як місцеві його називають, досить маленький та самотній, тут лише 950 жителів. Місто знаходиться на території національного парку, тут безліч дюн та лісів, а також один з найчистіших пляжів Європи.

Керувати авто на острові можна лише місцевим. Сюди можна дістатися з материкового голландського села Лауверсог на поромі за 45 хвилин. Туристи можуть провести час, полюючи на шматки бурштину, викинуті морем на широких білих пляжах острова; катаючись на велосипеді; спробувавши кайтсерфінг на природних піщаних мілинах, чи просто долаючи милі самотніх стежок острова.

2. Геймаей, Ісландія

фото “Закордон 24 – 24 Канал”

Геймаей – головний острів загадкового архіпелагу Вестманнаейяр. Геймаей зустріне вас фантастичною гаванню міста – єдиного поселення архіпелагу, названого в його ж честь. З обох боків на вас будуть, немов стіни, дивитися прямовисні скелі.

Над містом нависає вулкан Ельдфедль. Сьогодні туди можна легко піднятися і навіть спуститися в кратер. Відстань від пристані Вестманнаейяр до кратера вулкану – всього 2,5 кілометри. Зараз він тимчасово спить, в кратері нічого не відбувається, тому такі екскурсії безпечні.

В самому містечку нічого особливо немає, лише декілька десятків різнокольорових одно-двохповерхових будинків. Але його безлюдними вуличками поблукати буде дуже цікаво, щоб відчути атмосферу північного поселення, що в буквальному сенсі слова знаходиться на краю світу.

Обов’язково варто сходити на західне узбережжя острова. Монументальні скелі та протоки вулканічного походження з бірюзовою водою не залишать вас байдужими. Тут можна побачити і невелике старовинне поселення вікінгів, відтворене і перероблене на музей.

Але найцікавіше на західному узбережжі Геймаею – це цілі поля застиглої лави внаслідок виверження вулкану Ельдфедль. Навряд чи вам вдасться відколоти на пам’ять шматочок лави: вона буквально складена з металу. Якщо пощастить, то саме на цьому місці можна побачити унікальних пташок – тупиків. Цих створінь на острові ви бачитемете значно частіше, ніж людей.

3. Флорес, Азорські острови

фото “УНІАН”

Острів Флорес, один з дев’яти в португальському архіпелазі Азорських островів, часто описується як зменшена версія Ірландії або Швейцарії. Вулканічна географія Флореса і відносна ізоляція посеред Атлантики роблять його місцем різких контрастів між морем і небом. 

Соковиті зелені пагорби, вісім незайманих лагун і сотні прозорих струмків, що скидаються каскадом в озера або запаморочливо падають в Атлантичний океан, вимагають такого опису, який часто не вдається придумати навіть в стані афекту.

З населенням менше чотирьох тисяч чоловік і площею 143,11 квадратних кілометрів острів Флорес був добре збереженим секретом, незвичайним місцем призначення, яке мандрівники зазвичай знаходили через сарафанне радіо. Рай для екотуризму, ще до того, як він став популярним. Флорес – це біосферний заповідник ЮНЕСКО, тож масовий туризм навряд чи вдарить по острову.

4. Тірі, Шотландія

фото “Dovkola.media”

Шотландія – справжня знахідка для мандрівника. Це одна з надзвичайно приголомшливих країн для відвідування, відома не тільки своїми захоплюючими горами, покритими вересом, ідеальними пляжами з листівками, безліччю чудових замків, а й островами. 

Тірі – найзахідніший острів архіпелагу Внутрішній Гебрид. Цей острів іноді називають “Гаваями півночі” завдяки м’якому клімату та чистому повітрю. З великою кількістю красивих пляжів і родючих земель він служить притулком для риболовлі та крофт. Часті вітри та океанські хвилі приваблюють багатьох любителів вітер-серфінгу.

Красиві пляжі з білим піском легко можна сплутати з Карибським морем на фотографіях. Температура води в серпні становить близько 50 градусів за Фаренгейтом, або близько 14 градусів Цельсія. Безстрашні серфінгісти люблять Тірі за його малолюдний відпочинок на пляжі.

Ще одна розвага на острові – щорічний музичний фестиваль, який проводиться щолипня й збирає до 2000 відвідувачів. Тут збираються поціновувачі феєрії шотландської народної музики. Відвідувачі прибувають на острів чотиригодинною поїздкою на поромі з Обана або рейсами з Обана, чи Глазго.

5. Берланга, Португалія

фото “Закордон 24 – 24 Канал”

Спокійні пляжі з кришталево чистою водою, незвідані печери невимовної краси та чайки, безліч чайок! Один із найдивовижніших островів Португалії, який входить до списку спадщини ЮНЕСКО. Берланга – єдиний населений з трьох груп островів, що входить до архіпелагу Берлангаш, на яких поєднання середземноморського та атлантичного клімату породило унікальну екосистему у світі. Острів Берланга проводить кемпінги, що відкриті протягом літа, де гості можуть переночувати та відчути себе на самоті під Чумацьким Шляхом.

Дістатися острова можна тільки човном, який вирушає з найближчого міста Пеніше. Щоб дістатися архіпелагу Берленгаш, який знаходиться за 30 км від західного узбережжя Кабо-Карвоейро, потрібно близько 15 хвилин. Берленга – ідеальне місце для тих, хто прагне відпочинку в тиші, далеко від шуму міст, адже острів одночасно може прийняти не більше 350 осіб. Під час екскурсії островом пішохідними маршрутами обовʼязково відвідайте Гроти, Фортецю Св. Іоанна Хрестителя (Fortaleza de São João Baptista) або просто помилуйтеся чудовими краєвидами.

Для багатьох видів пернатих архіпелаг служить ідеальним місцем гніздування або перепочинку під час міграційних перельотів. Окрім чайок, які тут становлять найчисленнішу популяцію, на островах можна побачити колонії тонкодзьобової кайри – виду, який нині перебуває під загрозою зникнення. Цей птах, який скоріше скидається на невеликого пінгвіна, обраний символом заповідника. Територія, що охороняється, також включає великий гідросферний заповідник загальною площею 985 га, представлений різноманітними видами морської фауни.

6.  Алікуди, Італія

фото “Depositphotos”

Чисте повітря і вода, невелика кількість відпочиваючих – ось секрети комфортного відпочинку на островах Італії. Алікуди, відомий з античних часів, століттями залишався безлюдним. У Середньовіччі це місце було перевалковою базою для морських піратів.

«Це найдикіший острів на Сицилії. На Алікудах досі використовують ослів для перевезення товарів», — каже сицилієць Франческо Куріоне. «Якщо ви шукаєте тиші та відчуття відчуттів, то це саме те місце».

Острів Алікуди – це верхівка згаслого вулкана, його цікаво оглядати з моря, під’їхавши на човні. Також весело здійснити підйом на його найвищу точку, найнявши провідників із мулами.

Особливий вулканічний конус Алікуди підіймається над Тірренським морем, створюючи дивовижний ефект, а барвисті рибальські човни, що стрибають уздовж берегової лінії, довершують вигляд листівки. Тут немає машин і лише близько 100 мешканців, тому знайти тихе місце для себе ніколи не буде проблемою. Чим вище ви йдете лавовими сходами, що ведуть до вулканічних схилів, тим глибша тиша та ескапізм.

На Алікудах немає готелів, але оренда вілли дозволяє комфортно оселитися та залишитися на деякий час.

7.  Скірос, Греція

фото “Depositphotos”

Ще в кам’яну добу острів Скірос був заселений племенами, про що свідчать археологічні знахідки, виявлені під час розкопок у районі гори Кастро. У період розквіту Стародавньої Греції на острові добували мармур і охру. В античний період розроблялися родовища золота. Досі збереглися залишки стародавніх копалень.

До Скіроса, одного з 24 островів переважно безлюдного ланцюга Спорад на північному заході Егейського моря, можна дістатися рейсами з материкової Греції, а також поромом з материка та інших сусідніх грецьких островів. Тут є відокремлені пляжі для вивчення, візантійський замок, що височіє над головним містом і морем, і навіть стародавня порода мініатюрних коней, скірійський кінь, який живе в дикій природі лише на цьому острові.

Вулиці адміністративного центру Скіроса примітні будинками кубічної форми. У місті активно працюють три музеї. Кожен із них зберігає унікальні експонати. У муніципальному музеї показано старовинні інтер’єри. За допомогою них легко уявити, як облаштовувалися будинки місцевих жителів у минулому. В археологічному музеї зберігаються експонати, датовані мінойським періодом. Вироби місцевих ремісників продаються у сувенірних лавках. Серед них знаходяться предмети з дерева, оздоблені різьбленням, вироби з міді, а також вишивка та кераміка. У приватному музеї представлені експонати, пов’язані з історією та фольклором.

За винятком періоду напередодні Великого посту – коли знаменитий карнавал на Скіросі перетворює острів на безперервну вечірку з парадами, костюмованими гуляннями та повеню афінян – це надзвичайно спокійне місце.

8. Острів Ратлін, Північна Ірландія

фото “Закордон 24 – 24 Канал”

Острів Ратлін – єдиний населений шматочок суші біля узбережжя Північної Ірландії. Він відомий своєю багатою історією і культурою, а також приголомшливими пейзажами і різноманітною дикою природою. Ці якості зробили його надихаючим місцем для відвідувачів, які насолоджуються миром і спокоєм острівного життя.

На сьогоднішній день населення острова складається з 150 жителів та тюленів, яких можна побачити навесні та влітку. Відвідувачі можуть дізнатись про цікаву історію острова у центрі відвідувачів “Ботхаус” та переглянути артефакти з корабельних аварій, які відбулися біля його узбережжя.

На острів Ратлін в Ірландському морі можна потрапити на поромі, що йде з міста Баллікасл. Тут можна спостерігати за птахами і тюленями, досліджувати морські печери або зайнятися дайвінгом серед 40 затонулих кораблів. Туристи, що мандрують сюди, потрапляють у пустелю вражаючих морських скель, де мешкають тисячі птахів, серед яких гніздуються тупики, кайри, кошеня та бритва.

Отож не лінуйтеся, памʼятайте: хто шукає – той знайде. Бажання відпочити в тиші абсолютно нормальне, тож мерщій збирати валізу для мандрівки до менш відомих та густонаселених, але настільки ж прекрасних альтернатив. 

Анна Нечипоренко
(Головне фото: “Depositphotos”)