Грузія – країна у яку неможливо не закохатися. Це трохи вина, потім хачапурі, декілька хінкалі, знову вино та хачапурі… смак від якого просто неможливо відірватися. Про те яке вино, де і з чим пити знають не всі, однак ми відкриємо завісу грузинської карти вин.


Келих аперитиву у регіоні Рача-Лечхумі

Почнемо наше грузинське частування із легкого аперитиву. Для цього ідеально пасуватимуть вина регіону Рача-Лечхумі. Це одна з найдревніших місцин, де вирощують винні сорти винограду. Виділяють декілька мікрозон різних сортів, серед яких Александроулі, Цулукідзис Тетра, Усахелоурі, тощо. Саме тут виготовляють натуральні білі сухі та напівсухі вина, що прекрасно відкривають ваші рецептори для цієї кулінарної подорожі. Вина цього регіону вважаються рідкісними, а тому є дещо дорогими, однак їх точно варто скуштувати бодай раз у житті. У Рача-Лечхумі виробляють Усахелоурі, Тетра, Твіши та Хванчкару. Усі ці вина у наш час дуже цінуються колекціонерами та сомельє по всьому світу.

Подають ці напої охолодженими до 3-5 градусів на початку трапези у компанії із грузинською сирною тарілкою. Келих холодного білого вина і 14(!) видів різноманітного твердого, м’якого, солоного сиру. Ви вже відчули цей аромат та купуєте квитки до Грузії? Тоді ми продовжуємо наші гостини!

Келих до грузинського застілля у Кахеті

Кахеті – основний регіон виноробства у Грузії. Саме тут виробляють та вирощують 2/3 усіх грузинських вин. Виноградники регіону простяглися найбільш східним передгір’ям Кавказу, де грона наповнюються сонячним світлом, щоб перетворитися на вино. До речі, жителі Кахеті пов’язують своє здоров’я та довголіття саме із цим напоєм. Тут нектар виробляють традиційним кахетинським способом, головною особливістю якого є визрівання вина у квері (бочках), що до половини зариті у землю. Квері наповнюють сировиною по горловину та закопують, підтримуючи температуру у межах 15 градусів. Такі вина відрізняються оригінальним букетом смаку, що дарує неймовірні емоції їх шанувальникам.

Найбільш легендарним вином регіону Кахеті є «Алазанська долина». Виноградники розташовані у мальовничій місцині – посеред долини протікає річка Алазані, правий берег долини огороджений Цив-Гомборзькими хребтами, а лівий – Кавказьким хребтом. Тут ростуть такі сорти винограду як «Сапераві» та «Ркацителі», й саме тут ви можете скуштувати однойменні вина. Регіон славиться натуральними напівсухими та напівсолодкими напоями завдяки певному нахилу, під яким висаджені лози. Такий спосіб росту дозволяє ягоді набратися цукру та водночас налитися соком.

Сапераві та Ркацителі подають охолодженими до 13-15 градусів у компанії з жирних грузинських страв. Вина доповнюють шашлик з різних сортів м’яса, плов та сациві, розкриваючи смак страви та власний букет. Такі сорти рекомендують до гостинних грузинських застіль та частувань. Сапераві ж називають справжнім «народним вином Грузії» за простоту та розкішний букет смаку водночас.

Келих до десерту із Кіндзмараулі

Кіндзмараулі – ідеальний спосіб завершити вашу трапезу. Када, чурчхела, баклава, пеламуши та келих легкого червоного напівсолодкого, що підкреслює смак десерту. Сорт винограду для цього напою вирощують в уже знайомій нам Алазанській долині, однак розташований він у своїй Кіндзмараульській мікрозоні. Таке вино характерне високим вмістом натурального цукру, що сягає не менше 22%, однак навіть така кількість не робить напій занадто солодким. Навпаки, у якісних винах сорту Кіндзмараулі цукор надає вину м’який неповторний смак.

Подають напій охолодженим до 14-18 градусів із холодними закусками, сирами та найчастіше із грузинськими десертами, щоб завершити вечерю ковтком солодкого вина.

 

Декілька келихів для душі

Думали вино закінчується тоді, коли ви вийшли з вечері? Це ж Грузія! Тут найгостинніші люди, які пригостять вас келихом по дорозі від ресторану до готелю, від набережної до підніжжя гір.

До вашої уваги келих червоного вина Мукудзані. Напій проходить довгу ферментацію та визрівання у бочці, що надає йому складного смаку. Будьте готові відкрити усі його ноти і відчуєте шквал гастрономічних задоволень. А подаватимуть Мукудзані із дичиною, аби підкреслити смак страви.

Тихе біле вино Чхавері із мікрорайону Бахві та Абхазії має ніжний плодовий смак. Напій вирізняється своєю свіжістю та тонким ароматом. Подається охолодженим до 3-5 градусів із сирами та фруктами.

Біле вино Цолікаурі стане чудовим продовженням грузинського вечору, адже воно має досить ніжний смак та аромат. Раніше його подавали почесним гостям у кожній пристойній оселі Грузії. А сьогодні Цолікаурі вважають прекрасним способом познайомитися із сухими винами. Його не радять тримати в пляшці довго, аби не «перетримати» напій, однак, вам точно захочеться відкоркувати пляшку і розділити її з друзями. Цей сорт вина ще називають «жіночим» через його м’який смак. Тому варто прихопити декілька пляшок у якості сувеніру подрузі, мамі або про запас.

Такою ви запам’ятаєте Грузію. Смачною та п’янкою. Із терпким присмаком винограду та вибухом гастрономічних вражень за плечима. Такою вона і є. Гостинна Грузія чекає на вас із гарячим хачапурі та холодним вином, тож Гамарджоба!

Анна Тарасенко