Олімпійські ігри – це не лише наймасштабніше спортивне свято, а й можливість «відкрити» країну туристам, залучити інвесторів та створити сучасну іфраструктуру.


Для проведення змагань такого рівня, країни будують спортивні комплекси, Олімпійські селища та транспортні магістралі. Після закінчення Олімпіади виникає потреба в переобладнанні інфраструктури для їх використання в комерційних цілях. На жаль, зробити це не завжди виходить. Ми розкажемо Вам, про ті об’єкти, від колишньої помпезності  та розкоші яких, не залишилося й сліду. 

Афіни, 2004

Для підготовки до Олімпіади, в Афінах було використано більше ніж 15 мільярдів доларів, хоча планували витратити лише 7 мільярдів. Греція вже тоді була близькою до кризи, але все ж таки не відмовилася від проведення змагань світового масштабу. 

На стадіоні, де урочисто запалювали Олімпійський вогонь, зараз мешкають цигани, на стадіон для бейсболу заселили біженців, а басейни та тенісні корти стоять розмальовані графіті. А олімпійські селища влада планувала надати безхатченкам, однак проект не змогли реалізувати, тому сьогодні територія перебуває в занедбаному стані.

Афіни – рекордсмени за кількістю закинутих олімпійський будівель. З майже сорока об’єктів, сьогодні використовується лише чотири. Пристосувати величні будівлі сьогодні практично не можливо. Гарний тому приклад – «Еллінікон». 

«Еллінікон» розташований у східному районі міста, історія цього комплексу велична, в минулому аеропорт «Еллінікон», був військовою базою Третього рейху, а з 1945 року – військовою базою США.

Лише в 2000 році аеропорт будо закрито та перероблено в спортивний об’єкт – так і з’явився стадіон для бейсболу, арена для гандболу та теквондо, зал для фехтування – саме ці види спорту були проведені в спортивному комплексі «Еллінікон» в 2004 році. 

А вже в 2016 році тут проживало майже дві тисячі сирійців, яких нещодавно переселили в спеціальні райони та міста Греції. На разі спортивний комплекс повністю закинутий та непридатний для проведення будь-яких масових заходів. Проте, поруч з цим об’єктом не рідко можна зустріти групи туристів. 

Турин, 2006

В 2006 році в італійському Турині пройшли зимові Олімпійські ігри. Для будівництва спортивної інфраструктури, готелів для туристів та спортсменів було витрачено 1,7 мільярдів євро, що дало величезний поштовх для розвитку інфраструктури міста. 

На жаль, більшість об’єктів після Олімпіади виявилися не потрібними.

Наприклад, Олімпійське селище після змагань довгий час було занедбаним і лише в 2017 році, коли в Італію почали тікати біженці з африканських країн, і виникло питання з їх розміщенням, селище ожило. Але за більше, ніж 10 років зовнішній вигляд став не привабливим. Влада не робить жодних дій, аби відремонтувати будівлі.

Пекін, 2008

Майже 14 років тому Пекін приймав Олімпіаду, бюджет якої є одним з найдорожчих – 44 мільярди доларів.

За ці кошти було побудовано сорок спортивних об’єктів, три з яких так і не змогли адаптувати під комерційні цілі. 

Але з огляду на ситуацію інших країн-господарок Олімпійських ігор, спортивні комплекси Китаю в порядку. 

Одним із закинутих об’єктів є арена для пляжного волейболу. Відразу після завершення Олімпіади арена приймала матчі Світового туру, але вже через 7 років приміщення потребувало ремонту, гроші на це так і не виділили, тому зараз арена приваблює лише любителів «сталкерського» туризму. 

Олімпійська спадщина Китаю в порядку: майже всі об’єкти в ідеальному стані та приймають різні спортивні та громадські заходи. Деякі з них оновили та підготували до зимової Олімпіади 2022 року, що відбудеться в Пекіні вже за декілька днів. Столиця Китаю стане першим містом, що приймала і зимові, і літні ігри. 

Ріо-де-Жанейро, 2016

Літні Олімпійські ігри 2016, що відбулися в Ріо-де-Жанейро, не лише принесли збитки державі, а й залишили після себе закинуті та розвалені будівлі. 

Цікаво, що деякі об’єкти почали розвалюватися ще під час Олімпіади, а всього лише через кілька місяців після Олімпійських ігор, більшість спортивних будівель виявилася не придатною для проведення спортивних змагань: знеструмлений стадіон «Маракана», зневоднений басейн, а поле для гольфа заросло бур’янами. 

Більше всього не пощастило стадіону «Маракана». Розбиті вікна, зірвані сидіння, борги за електропостачання. Крім того, стадіон неодноразово зазнавав нападів вандалів. Злочинці винесли зі стадіону телевізори, вогнегасники та бронзовий бюст Маріо Філью – журналіста, на честь якого арена «носила» назву до березня 2021 року. 

Більшість об’єктів десятиліттями перебувають в забутті, перетворюються на жахливі арт-об’єкти та привабливі місця для любителів екстремального туризму. Тому аби попередити небезпечні прецеденти іноді влада вдається до радикальних рішень. Так через рік після проведення Олімпійських ігор в Атланті, було прийнято рішення про знесення стадіону Atlanta-Fulton County Stadium. Більше 350 кілограмів вибухівки і арена за лічені хвилини перетворилася на руїни.

Але багато відомих споруд ще стоять і чекають свого часу на відродження або повне забуття. Тож туристи поки ще мають можливість милуватися цими величними спорудами.

Наталія Дмитрик