Перше, що ми робимо, прокидаючись зранку, — заварюємо запашну каву, смакуючи її під час перегляду новинної стрічки в Інтернеті, чи не так? Окрема тема — подорожі, які, мабуть, ніколи не обходяться без відвідування цікавих кав’ярень, адже цей напій всюди має свій смак, уособлюючи атмосферу країни чи міста. Де знаходяться унікальні кавові місця з неповторним інтер’єром, які обов’язково зроблять вашу подорож незабутньою?


Олеся Дідух, туроператор компанії «TUI», прокоментувала, які країни українці відвідують найохочіше та про що запитують в турагентствах перед поїздкою: «Сьогодні зростає попит українців на доступні країни. Менше літають в Америку, більше в Європу, але не в дорогі країни. Туреччина у теплу пору є найпопулярнішою, а Польща, Німеччина, Австрія — традиційні маршрути під час зимових свят. Найпоширеніші питання наших клієнтів — про цікаві пам’ятки архітектури країни (особливо ті, куди вхід вільний), а також стилізовані кав’ярні чи заклади харчування, де можна доступно та спокійно перекусити і зробити чимало оригінальних фото».

Пропонуємо на кілька хвилин стати гідом і поводити вас найцікавішими кав’ярнями, які стануть справжньою знахідкою під час подорожі!

Кав’ярня «Ель Фішаві» (Каїр, Єгипет)

Весною та на початку літа більшість українців люблять відвідувати країни тепла, але не надмірного. Єгипет стоїть чи не першим у списку таких місць. Якщо ви у сонячному Каїрі і втомилися від ласощів, тоді обов’язково завітайте в один із найстаріших закладів у цьому місті — кав’ярню «Ель-Фішаві», якій вже понад 200 років! Вражаючою особливістю кав’ярні є її меню, яке з часу заснування практично не змінилося — власник, Ахмед ель-Фішаві, лише додав соки, які втамовують спрагу туристів під час неймовірної спеки. Подейкують, що кава тут вариться за оригінальним старим рецептом і зігріває під час холоду (якого мало у Каїрі) та освіжає під час спеки. Тому кава з кардамоном, імбиром, медом, коньяком і навіть зі шматочками рахат-лукуму є найпопулярнішою, а прудкі баристи подають напій за лічені секунди. Приготуйтеся, що до вашого столика можуть неодноразово підійти місцеві торговці, чистильники взуття, продавці газет, антиквари, які пропонуватимуть свої послуги. Більшість необізнаних туристів «ведуться» на їхні пропозиції, тому дуже часто після відвідин цього кафе у повному грошей гаманці може залишитися кілька монет на проїзд. Загалом, кав’ярня варта того, аби перейнятися атмосферою старого Єгипту. Колись тут бував сам Наполеон Бонапарт, який відмітив «Ель Фішаві» з-поміж інших кав’ярень за найміцнішу каву і найменш людний заклад, чого не можна сказати про наш час. Удень в кав’ярню майже не протиснутися, адже каву там не лише п’ють, а й купують разом із кондитерськими виробами власного виробництва. Тішить те, що заклад працює цілодобово, тому найвибагливішим гурманам кажемо по секрету, що відчути і побачити всю суть «Ель Фішаві» найкраще уночі. Адже, якщо ви подорожуєте, то саме ніч — час для пригод, особливо у такому цікавому, містичному та історичному місті, як Каїр.

Кав’ярня «Демель» (Відень, Австрія)

Якщо ви, не знаючи німецької, підійдете до пересічного австрійця та промовите «Демель», він без вагань покаже вам на карті вулицю Кольмарт і навіть проведе до входу цієї кав’ярні, адже, будучи у Відні, оминути це культове місце аж ніяк не можна. Заклад набув такої популярності серед австрійців, що тепер існує у Зальцбургу та Нью-Йорку. Кафе також має багату та довгу історію: починаючи з XVIII століття воно передавалося з рук у руки новим власникам, але жодного разу не закривалося. Окрім кави ви будете вражені ще й респектабельним інтер’єром у стилі неорококо: вишукане червоне дерево, широкі дзеркала та велика площа створюють атмосферу, ніби ви перебуваєте на імператорському прийомі. Варто зазначити, що весь персонал тут складається виключно з жінок — така особливість пішла із заснування кав’ярні у 1786 році. Найвідомішою кондитерською продукцією закладу вважається торт «Захер», рецептура якого постійно змінюється, аби відповідати найсучаснішим технологіям кондитерського виробництва. Задля цього кондитери «Демеля» періодично відвідують спеціалізовані курси кулінарії у Парижі, щоб відповідати найвищому рівню і задовольняти примхи найвибагливіших клієнтів. Щодо кави, її тут незліченна кількість: як сортів, так і видів. Також на вас чекають смачні зацукровані фіалки, якими можна поласувати і купити як сувенір. Не приходьте сюди на годину, краще розтягніть задоволення перебування у «Демелі», саме тоді ви відчуєте справжній дух аристократизму і, можливо, зможете перенестися у XVIII століття, дивлячись у вікно на сучасність.

Кав’ярня «Closerie des Lilas» (Париж, Франція)

Уявіть французький бульвар, розташований майже в центрі Парижа, Монпарнасу, Ернеста Хемінгвея, що пише «Фієсту», а за вікном — море пахучих квітів, запах яких тонко поєднується із ароматом кавових зерен, що смажать у кількох метрах від вас. Тоді знайте, що ви потрапили у «Бузковий хутір» — так у перекладі звучить назва кав’ярні «Closeri des Lilas». На кожному столі ви побачите мідяні таблички з іменами завсідників цього закладу. Радимо завітати до кав’ярні у теплий період часу, коли Париж наповнюється кольорами різноманітних квітів, які так гарно вписуються в екстер’єр кав’ярні. Замовивши легкий капучино чи міцний еспресо, тут можна спокійно попрацювати, споглядаючи безперервний паризький рух, або ж відпочити, милуючись красою інтер’єру та смакуючи улюблений напій зі свіжоспеченим круасаном — традиційним французьким смаколиком.

Кав’ярня «Antico Caffé Greco» (Рим, Італія)

Ви скажете, у Римі ніколи сумувати, отже за екскурсіями та традиційним шопінгом немає часу заходити у кав’ярні та просиджувати там годинами. Ви помиляєтеся. По-перше, відвідавши її, ви поєднаєте корисне з приємним, адже це місце є також історичним. Коли у XIX столітті італійську каву масово підробляли, пропонуючи людям сурогат, ця кав’ярня була єдиною, де куштували справжній напій. Саме тому своєї репутації та статусу вона не втратила й до сьогодні. Також вас приємно здивує інтер’єр: старовинні меблі, спокійне приглушене світло, диванчики та безліч картин, які однозначно прийдуться до душі справжнім поціновувачам мистецтва. Заглянувши сюди ви, можливо, навіть відчуєте присутність Гете, Байрона і Шопенгауера, Брюллова, які часто проводили тут час як наодинці, так і в компанії друзів-митців, інтелектуалів. А ще італійці чудово знають Миколу Гоголя, який саме в цій кав’ярні писав частину зі славнозвісних «Мертвих душ». Можливо, тут і справді надихаюча атмосфера? Цікаво, що каву можна пити за столиком, а також за стойкою бару, причому тут за замовлення ви заплатите трохи менше. Однак якщо ви перенаситилися напоєм, а потрапити в кав’ярню дуже хочеться, можна, навіть без замовлення, пройтися просторими залами, сфотографуватися і при цьому не заважати відвідувачам. Така собі кав’ярня-музей вже довгий час приваблює туристів та корінних жителів і є невід’ємним атрибутом Риму.

Кав’ярня «Queen`s Lane Coffee House» (Оксфорд, Англія)

Ви обійшли Лондон вздовж та впоперек і хочете дослідити Англію з іншого кута? Тоді завітайте в Оксфорд і обов’язково зайдіть у кав’ярню «Queen`s Lane Coffee House»! Так, ви не повірите — англійці окрім чаю, вміють варити справжню каву. Ви побуваєте у найстарішій кав’ярні світу, яка працює з XVII століття. У ці часи Оксфорд був центром науки і «головним мозком» світу, тому й не дивно, що перша новаторська кав’ярня з’явилася саме тут. Поруч знаходиться Королівський коледж, тому в кав’ярні завжди багато студентів, а ціни зовсім не «кусаються». Колись кава тут заварювалася вручну у турці. Звісно, за стільки років змінилося й меню, й рецептура, а сьогодні напій готує кавова машина, але інтер’єр, хоч і був декілька разів перероблений, залишився близьким до оригіналу. Якщо ви втомилися від дратівливих розмов на буденні теми, завітайте у цю кав’ярню, де завжди збираються десятки студентів-інтелектуалів, і ви обов’язково відкриєте для себе щось нове і цікаве.

Кав’ярня «Central Kavehaz»

(Будапешт, Угорщина)

Відкрита більша ста років тому ця кав’ярня у класичному угорському стилі підходить як для тих, хто любить поласувати спокусливими десертами за вишуканою філіжанкою духмяної кави, так і для тих, хто традиційно смакує цей напій без цукру, адже кава тут — різних сортів, і п’янкі нотки кавового посмаку ви можете обрати самостійно: перець, мед, коньяк, гвоздика, ваніль. Більше того, так історично склалося, що кафе розташоване у центрі, де колись знаходились усі видання та редакції Будапешту. Це й не дивно, що саме тут зароджувались ідеї для нових статей в журналах, обговорювалися місцеві новини, які потім потрапляли на перші шпальти угорської преси. Стіни кав’ярні ще й досі прикрашають портрети письменників та літераторів, які любили заходити сюди на каву за гарною бесідою. Окрім цього, напевно, прийшовши сюди, ви відкладете у сторону телефон чи планшет, оскільки атмосфера з латунними світильниками, чорнильницями, дубовими кріслами, великими вікнами та щоденною живою грою на фортепіано безсумнівно змусить вас поринути в роздуми чи просто насолоджуватися спокоєм та затишком і на деякий час забути про побутові проблеми. За словами завсідників цього закладу, класичним і безпрограшним замовленням є капу чино з десертами «Дебош» або «Естерхазі». Тут ви не побачите жодного офіціанта жіночої статі, так само, як і повара. Угорці, зокрема власники цієї кав’ярні, дотримуються принципу, що саме чоловіки готують найкраще, та й красиво подавати страву і напій теж треба вміти. Якщо ви шукаєте усамітнення чи втомилися від постійного шаленого руху і роботи, тоді обов’язково відмітьте у своєму блокнотику, що ця кав’ярня варта вашого візиту. Тут ви знайдете розраду для душі та посмакуєте десертами від досвідчених кондитерів, а також отримаєте неабияке естетичне задоволення від заспокійливого живого звучання фортепіано.

Анастасія Хілевська