Спалах захворювання від COVID-19 був у грудні 2019 в місті Ухань, що у провінції Хубей Китайської Народної Республіки. Як зараз живе Китай, який ще рік тому закривав багатомільйонні міста без дозволу виходити з дому? Українка Катерина Лі, яка вже шість років живе у Китаї, розповіла, чи є зараз карантинні обмеження, як проводять вакцинацію і подорожують.


Карантинні обмеження

– У нас атмосфера насторожена і контрольована державою на всіх рівнях. Тому люди не хвилюються за робочі місця і зарплати, але бояться, що приїдуть іноземці, особливо з тих країн, де червона зона і підвищена смертність. У цей список входить і Україна, – зазначила Катерина Лі.

За словами пані Катерини, у країні безпека на вищому рівні. У державних установах необхідно бути у масці; часто люди носять рукавички за власним бажанням. Надворі рідко носять маски, але у громадському транспорті – обов’язково. Крім того, у приміщеннях вимірюють температуру.

– Якщо це прогулянка в парку, то понад 50 % людей маскою закривають рот і ніс, а ще 10–18 % носять маски як аксесуар, – розповіла пані Катерина.

Китай працює у звичайному режимі, але все миють частіше і ретельніше, ніж раніше. Наприклад, лавки, сміттєві баки, зовнішні стіни будинків, дороги. Люди активно миють власні автомобілі.

– Спеціальні машини очищають повітря і приглушують пил. А за ними потім їде інша машина зі щітками знизу, яка замітає дорогу. На тротуарах маленькі машини щодня змивають пил зранку і ввечері.

Вакцинація в Китаї

– Усіх вакцинують тільки китайським преператом. Зараз він значно доступніший. Із середини квітня і до липня в країні вакцинують всіх китайських студентів, а також іноземних, які перебували в Китаї весь цей час, – зазначила пані Катерина.

У Китаї заборонено вакцинуватися проти COVID-19:

  • дітям до 18 років;
  • людям, які старші 65 років (вони мають супутні захворювання, які можуть загостритися після вакцинації);
  • вагітним, або тим, хто планує вагітність через півроку після вакцинації;
  • людям із хронічними захворюваннями й алергіями;

Перед вакцинацією людина обов’язково має проконсультуватися з лікарем і в разі згоди на щеплення підписати спеціальний документ.

Подорожі країною і за кордон

– Подорожувати можна, але це не рекомендується. На законодавчому рівні в аеропортах можуть пустити в Китай, якщо людина була щеплена саме китайською вакциною. Але в основному, кордони закриті на виліт і вліт, – зазначила пані Катерина.

Держава не рекомендує подорожувати навіть у сусідні міста на власному транспорті.

– Де б ти не проїжджав, ти зобов’язаний сканувати коди і повідомляти всім уповноваженим органам влади про свій стан здоров’я.

Ольга Тетеріна