Ляльки можуть бути не просто іграшками, а чимось набагато більшим – носіями культури, історії та моралі. Принаймні, в Японії.


Березень в Японії здавна вважається жіночим місяцем. 3 березня японці відзначають свято дівчаток, яке ще називають святом ляльок або святом цвітіння персиків.

Раніше свято відзначали в третій день третього місяця просто як сезонну подію. В цей час селяни були більш-менш вільні від сільськогосподарських робіт і могли порадіти першим теплим дням, коли починали цвісти персикові дерева.

В основі святкування Хіна мацурі лежать кілька різних традицій. Одна з них сягає ще  раннього Середньовіччя. Тоді, багато століть тому, в цей день до знатних родин запрошували заклинателів, які здійснювали спеціальні молебні, аби всі біди людей перейшли на паперових ляльок, яких потім пускали плисти по річці або по морю. Цих ляльок називали «нагасі-біна» — «ляльки, що пливуть річкою».

Спочатку подію святкували виключно при дворі імператора і серед військових, але незабаром свято набуло популярності і в народі. Національним свято ляльок стало у 18 столітті, тоді ж додався звичай влаштовувати в будинках, де є дівчатка, виставки багато одягнених ляльок, що зображали життя і звичаї імператорського палацу.

Цей звичай зберігається в Японії і дотепер. Тільки тепер на свято одягають не паперових лялечок, а справжні витвори мистецтва з кераміки й шовку, вбрані в розкішний одяг.

Ляльки Хіна не призначені для щоденних ігор, зазвичай їх виставляють в центральній кімнаті будинку на спеціальній етажерці — хінадана — і просто кілька днів ними милуються. Деякі такі набори ляльок дуже дорогі і передаються в родині з покоління в покоління.

Зазвичай, коли в родині народжується дівчинка, то батьки купують новий набір ляльок, який потім доповнюється тими ляльками, яких дарують родичі та друзі.

Як правило, до набору входить не менше 15 ляльок, одягнених у стародавній багатошаровий одяг червоного кольору.

Найбільш цінними і багато прикрашеними є ляльки, що зображують імператора (про-Дайра-сама) і імператрицю (о-Хімея-сама) в старовинних шовкових церемоніальних нарядах. Виставки ляльок готуються до 3 березня і тривають приблизно місяць.

Існує повір’я, що не можна виставляти ляльок надовго, так як це віддаляє бажану годину заміжжя, тому всі предмети ретельно упаковують і зберігають до наступного року.

До 3 березня прикрашають і кімнату, де розташовується виставка ляльок: до стелі підвішують кульки зі штучних квітів вишні та мандаринового дерева. Кожна куля прикрашена звисаючою шовковою стрічкою.

У цей день дівчата в ошатних кімоно, як справжні дами, ходять одна до одної в гості, дарують подарунки, пригощаються спеціальними солодощами й милуються ляльками.

Так в ігровій, невимушеній формі дівчаткам прищеплюються правила гарного тону, поняття про риси характеру, якими повинна володіти жінка, і вміння дбайливо ставитися до цінних речей, стримуючи свої бажання та примхи.

Таким чином, в традиціях Хіна мацурі ідеально поєднуються чудова гра, поетичне сприйняття світу і традиційне виховання.

А квіти персика (момо), що дали ще одну назву святу, в Японії також символізують жіночу ніжність, доброту і м’якість, щасливий шлюб. Не випадково на свято Хіна мацурі припадає багато весіль.

Тож якщо плануєте відвідати Японію, радимо зробити це саме в березні, аби помилуватися цвітінням персика і дивовижними японськими ляльками!

Чехович Богдана